Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

A napelemek által termelt többletáram visszatáplálása – az inverterek kiválasztása

 

Háztartási méretű naperőművek esetében 2 csoportra oszthatjuk az invertereket.

  • TL, azaz transzformátor nélküli berendezések:  A transzformátor nélküli berendezések népszerűbbek, mert magasabb hatásfokkal rendelkeznek.
  • Transzformátoros berendezések:  A második csoport előnye, hogy függetlenek a hálózattól, viszont a hatásfokuk gyengébb.

Milyen szempontok szerint válasszuk és tervezzük az invertereket? Az inverterek rendszerbe tervezésekor több szempontot kell figyelembe venni:

  • A napelemek teljesítményét, feszültség értékeit, maximális áramerősségét. Fontos tudni, hogy a jó hatásfokra tervezett rendszerben kevés tartalék van. 
  • Amennyiben túlméretezzük az invertert rosszabb hatásfokkal képes csak dolgozni. Igaz, hogy bővíthető a rendszer, de a bővítésig komoly veszteségekkel számolhatunk a termelésben. Alulméretezett inverter esetén a berendezés leszabályoz, így nem tudjuk kihasználni a napelemek összteljesítményét.  Az inverter méretezésénél törekedjünk a 90-110%ra. Ez az a tartomány, amit még minden gyártó jó hatásfoknak ítél meg.
  • Egy másik fontos szempont az inverter választásnál, hogy mint minden elektromos berendezés, ez is fogyaszt áramot. A működésükhöz, illetve a hűtésükhöz is elektromos energia szükséges. Ezt a fogyasztást jó esetben már tartalmazza a hatásfokra feltüntetett adat. Van olyan típus, amely, ha nincs termelés, kikapcsol. Így legalább a hálózatból nem vesz fel energiát. Érdemes erre is figyelni a választásnál.
  • Létezik passzív hűtésű inverter, ennek hűtésére nem kell energiát „bevinni” a készülékbe. A passzív hűtésű inverterek nagy hűtőbordákkal rendelkeznek, így ventillátoros hűtés nélkül is képesek leadni azt a hőt, amit aktív hűtős társaik csak elektromos energia segítségével tudnak megtenni.
  • Mi történik, ha a napelemeket helyhiány esetén különböző tájolású tetőkre kell elhelyezni? Helyhiány esetén elképzelhető, hogy csak több, különböző tájolású vagy hajlásszögű tetőre van lehetőség felszerelni azt a napelem mennyiséget, amit a fogyasztásunk megkíván. Különböző tájolású, vagy hajlásszögű tető esetén külön napelem áramköröket (stringeket) kell kialakítani. Erre régebben csak két külön inverter nyújtott megoldást, mostanra azonban, már bizonyos gyártók kisebb inverterek esetében is alkalmazzák a több körös, un. Dual MPPT-s megoldást. Ezzel lehetőség nyílik arra, hogy az inverter mindkét kör esetén megtalálja a legoptimálisabb munkapontot, így az adott pillanatban lehetséges, maximális áramot képes betermelni a hálózatra, ezzel pedig a lehetőségekhez képest maximálisan ki tudjuk használni a kedvezőtlen helyzetet, ami a tájolás és hajlásszög  okozta besugárzási szög eltérésekből keletkezik.
  • Az áramtermelés monitorozására vagy az esetleges meghibásodás esetére hasznos lehet az áramtermelésre vonatkozó adatok rögzítése. Ennek egyszerű módja lehet a naplóvezetés, de az inverterek is képesek adatmentésre.  Az inverterek adatmentése saját belső memóriába történik, ez azonban csak kevés információra korlátozódik. Jellemzően 2-3 adat áll rendelkezésünkre (pl.: napi termelés, eddigi összes termelés, a bekapcsolás óta eltelt idő). Ahhoz, hogy több információt kapjunk naperőművünkről, szükség lehet egy kiegészítő eszközre, amely tárolja, kijelzi és akár az internet segítségével eljuttatja távoli helyekre is az információkat. Felépítésüktől függetlenül az inverterek rendelkeznek, un. szolár log csatlakozási lehetőséggel. Van olyan inverter, amiről egy egyszerű pen drive-ra is menthetünk adatot, melyet számítógépen, a hozzá tartozó szoftver segítségével elemezhetünk. Egy másik népszerű megoldás a bluetooth, vezeték nélküli asztali egység. Ez az időjárás állomásra hasonlító kis eszköz akár grafikonnal is ábrázolja a megtermelt energiát, típustól függően, napi, heti, havi vagy éves bontásban.

Solar log

 

Bluetooth asztali egység

Inverter vásárlás előtt a legfontosabb, hogy ellenőrizzük az áramszolgáltatónk melyik gyártó, milyen típusait fogadja el és engedélyezi a hálózatra kapcsolását. A hazánkban forgalmazott inverterekre, típustól függően 2-5 év a garancia. A külföldről behozott inverterek gyakran más hálózati paraméterekre vannak beállítva, ezt érdemes ellenőrizni! Az inverterek engedélyezéséhez forgalmazói nyilatkozatot is kér az áramszolgáltató, így nem elég az, hogy az adott típus szerepel a listájukon.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>