Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Aktívház óvoda egy német kisvárosban

aktivhaz óvoda

Építészet: Dipl. Ing. Fh. Fr. Arch. Alfred Raible – Raible Architekten

Megépült Németországban az első, energiát termelő, ún. Plusz Energia Ház óvoda. A német Wiersheim település elsőként kapta meg Baden-Württemberg tartományban az “European Energy Award in Gold” kitüntetést.

Ebben a kisvárosban egy helyi támogatási program segíti az energiatudatosságra és a megújuló energia hasznosítására törekvő projekteket, legyen szó felújításról vagy újépítésű házról.

A Wiernsheimi óvodánál már a program kezdetekor egy Plusz Energia Ház volt a célkitűzés, az építész, Alfred Raible.  Az épületgépészetet egy megújuló energiát hasznosító napelemes rendszerrel egészítették ki.

Aktivhaz ovoda

Építészet: Alfred Raible- Raible Architekten

aktivhaz ovoda

aktivhaz ovoda

aktivhaz ovoda

Funkció

Az épület használatát tekintve a földszinten egy egycsoportos óvodát fogad be, míg az emeleten olyan csoportszobák kaptak helyet, melyek kisgyermekek foglalkoztatására is alkalmas, de nyugdíjas találkozók helyszínéül is szolgálhatnak.

aktivhaz ovoda foldszint

aktivhaz ovoda emelet

 

Épületburok, Szerkezet

Az óvoda földszintje egyszerű vakolt felületű, amire mintegy ráharap a faburkolatú ívelt tetőtér. Az épület falszerkezete mindkét szinten 17,5 cm mészhomoktégla, melyre 30 cm polisztirol szigetelés került, így a földszinti fal U értéke 0,11 W/(m2K).

A tetőtéri átszellőztetett faburkolatos falazat U értéke  12 W/(m2K).

Az alaplemez 44 betoncölöpön nyugszik, a vasbeton lemez alatt 16 cm zártcellás polisztirol, míg felette 10 cm PS-szigetelés, esztrich és rajta a linóleum padlóburkolat fekszik.  A padlószerkezet U értéke  0,10 W/(m2K).

A földszint feletti lapostető extenzív zöldtetőként került kialakításra 35 cm EPS-szigeteléssel.

Az emeleti tetőszerkezet rétegrendje a belső tér felől:

  • 1,25 cm gipszkarton,
  • 2,5 cm légrés,
  • párafékező réteg,
  • 24 cm ásványgyapot szigetelés,
  • 6 cm légrés,
  • fa tetőhéjazat párazáró réteggel és 16 cm ásványgyapottal, majd a fémlemezre laminált napelemes rendszer.

Az U érték mindkét tetőszerkezet esetén 0,10 W/(m2K).

Az ablakok háromrétegű hőszigetelő üvegezésűek, fa/alu kerettel, ami egy UW = 0,8 W/(m2K) értéket ad.

Fontos volt a vonalmenti hőhídak meghatározása és számításuk a kritikus csomópontok szempontjából.

A légtömörségre is nagy gondot fordítottak mind a kivitelezés mind az ellenőrzések során, hogy a “Blower.Door-Test”-nél a n50 = 0,6 h-1 érték alatt maradhassanak.

 Csomópont – rétegrend:

aktivhaz ovoda

Attika csomópont- Dipl. Ing. Fh. Fr. Arch. Alfred Raible – Raible Architekten

Szellőzés, Fűtés, HMV

A friss levegőt hőcserélővel ellátott hővisszanyerős szellőztető berendezés biztosítja, melyhez egy 120 m hosszú 2 m mélyen fekvő talajhőcserélő csatlakozik. A szellőztető berendezés a fűtéssel együtt a tetőtérben kapott helyet.

Egy 10,6 kW teljesítményű hőszivattyú biztosítja az óvoda fűtési hőjét a padlófűtésen keresztül. A berendezéssel a helyiségek hűtése is megoldható.

Az ívelt fémlemez fedésre vékonyrétegű napelemek kerültek laminált kivitelben, melyek teljesítménye 10 kWpeak. Ezzel a megoldással éves szinten  10 000 kWh-ra  tehető az elektromos áram megtakarítás.

napelem

Így az óvoda több energiát termel mint amennyit felhasznál.

A Wiernsheimi óvoda jó példája az egyszerű, kisváros léptékű megvalósításnak, amivel egy közösség hozzáállása, életminősége alakítható. Nem utolsó sorban a projekt az önfenntarthatóság és a tudatosság felé mutat, bevonva ezzel a legfiatalabb korosztályt.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

2 comments to Aktívház óvoda egy német kisvárosban

  • R. Laci

    Udvozletem: Hetvegen Blaune Laguna-ban jartam Becs mellett . Tanulmanyozni szerettem volna eloben a Passziv technologiat, esetleges tippeket gyujteni. Sajnos ott az a helyzet, h a regi tipusu hazakat nem erdekli a kozonseg, ujbol meg keves volt a kiallito teren.1-2-3 at alaposan tanulmanyozhattam. Sajnalattal allapitom meg itthon sok minden ehhez nem kaphato. Pl egy kb 15cm fekete muanyag “tegla” mely ketsorban az aljzatbetonra teve 30 cm- szigetelest ad alulrol. Tokeletesen kemeny , meg egy auto is raallhat nyomtalanul. Nem kaphatoak az ott is hazgyarban keszulo oldal panelek sem. Segitseguket is kernem, milyen tervezesi, es egyeb koltseggel kell szamolni egy ilyen terv elinditasakor.
    Koszonettel R. laszlo

    • ph-magazin.hu

      Kedves Érdeklődő!
      A fekete téglánál nem az ún. habüveg-re (Foamglas) gondol? Az nálunk is kapható, passzívháznál is alkalmazzák a sávalap megoldásnál.
      Az árakról nehéz általánosságban véleményt mondani, javasoljuk, hogy forduljon egy passzívház tervezőhöz, akivel részletesen át tudja beszélni a szóba jöhető technológiákat is.

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>