Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Igazi zöld sztár a szén-dioxid semleges irodaépület

Pixel irodahaz
Fotó: John Golling

Az épület azonnal magára vonja a tekintetet, köszönhetően a színes, árnyékoló funkciót is betöltő burkolatának. Legfontosabb jellemzője mégis az lehet, hogy számos újítást vonultat fel a fenntarthatóság érdekében.

Korábban hírt adtunk Ausztrália első szén-dioxid semleges épületéről, a Pixel Building-ről, amely irodaházként működik és Melbourne-ben épült fel egy régi sörgyár helyén. Az épület teljesen önfenntartó, megújuló energiát – napelem és szélturbina segítségével- és esővizet hasznosít. Az épület elérte a Green Star minősítés minden idők legmagasabb pontszámát, az építtető célja az is, hogy mind az amerikai LEED, mind az angol BREEAM minősítésnek megfeleljen.

A Green Star minősítés a „Green Building Council Australia” által kidolgozott kereskedelmi és közösségi épületeket, többlakásos lakóházakat a környezetükre gyakorolt hatásuk alapján értékelő és minősítő rendszer. Figyelembe veszi a környezetre gyakorolt hatást a tervezéstől a kivitelezésen át az üzemeltetésig. Pontokat lehet szerezni többek között az épület energiaigényének csökkentéséért, az energia hatékony felhasználásáért, megújuló energiaforrások bevonásáért, takarékos vízfelhasználásért, esővízhasznosításért, a fenntarthatóságot figyelembevevő anyaghasználatért, a közvetlen környezet eredeti növény- és állatvilágának megtartásáért, de azért is, ha megközelítése lehetséges közösségi közlekedéssel, így elkerülhető a környezetszennyezőbb autózás.

Fotó: Ben Hosking

 

Az épület a tervek szerint megtermeli a saját maga által felhasznált energiát, sőt a rendszerbe táplálja a felesleget, amivel az építése során keletkezett szén-dioxid mennyiséget kompenzálja (ez a mennyiség egyébként már eleve csökkentett a szerkezeti betonhoz felhasznált újrahasznosított anyagoknak köszönhetően).

Fotó: Ben Hosking

A tetőn napelemek és szélturbinák működnek majd és intelligens hővisszanyerős szellőzőrendszer biztosítja a mindig friss levegőt. Az energiatermelés és felhasználás hatékonyságát növeli a napelemek napot követő állványrendszere és az éjszakai átszellőztetés érdekében a hűvös éjszakákon ablakot nyitó automatika.

Fotó: Studio505

A kizárólag esővízzel öntözött extenzív zöldtető természetes módon megszűri az esővizet, amely egy méretes esővíz tartályba kerül.

Itt a tárolt esővíz újabb szűrésen és fordított ozmózisos tisztításon esik át, melynek erdeményeképpen ivóvíz minőségű lesz és megoldja a mosdók, zuhanyzók és wc-k vízellátását. A mosdók és zuhanyzók által használt szürkevizet elvezetik az észak-nyugati oldalon lévő árnyékolóként is használt előtető-szerű növényágyásba, ahonnan természetes szűrést követően a víz elpárolog. Vezetékes ivóvizet csak a konyhai csapoknál használ az épület. A rendkívül víztakarékos wc-k fekete vizét egy épület alatti tartályban gyűjtik. Az ebből, valamint a konyhai szerves hulladékból kivont metángázzal a tetőn lévő vízmelegítőket fűtik. A maradék feketevíz végez csak a csatornahálózatban.

Fotó: Ben Hosking

A számítások szerint az elmúlt 10 év átlagos egy évre jutó esővíz mennyisége fedezi az épület teljes évi vízszükségletét.

A tervek szerinti optimális működés persze csak a használatban fog kiderülni. Nagyon sok múlik azon, hogy milyen tipusú bérlői lesznek az épületnek, milyen és mennyi elektromos eszközt fognak használni, hányan tartózkodnak egyszerre egy helyiségben, és milyen energia és vízhasználati szokásaik lesznek.

Fotó: John Gollings

 

A Pixel Building tervezőcsapata már a következő épületen dolgozik, amely egy 10 emeletes, 50 lakásos épület, és ugyanannak a használaton kívüli sörgyárnak a területén épül, ahol a Pixel áll. Az új épülettel már az európai Passzívház Intézet által meghatározott passzívház követelményeket is megcélozzák.

A passzívházakra vonatkozó előírások még szigorúbbak, mint a fent említett minősítő rendszerek, az épületek energiafelhasználását illetően. A darmstadti Passzívház Intézet által kidolgozott követelményrendszer az épület egyes szerkezeteire vonatkozik, amelyeket minden részletre kitérően úgy kell kialakítani, hogy az épület minimális fűtési, illetve hűtési igényű legyen.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>