Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Cellulózzal hőszigetelt homlokzatok, felújításnál is

celluloz hoszigeteles 

A régi újságpapír jó hőszigetelő képességéről már írtunk korábbi cikkünkben. Most egy 70-es években épült, és egy új építésű családi ház befújt cellulózzal készült homlokzati hőszigetelését mutatjuk be.

Mindkét épületnél az építtetőknek lényeges szempont volt az építőanyagok megválasztásánál a környezetbarát szemlélet. Másrészt természetesen az ár is szerepet játszott a választásnál. Alternatívaként felmerült a kőzetgyapot hőszigetelés a homlokzatnál, de mégis a jobb ár miatt a régi újságpapír, a cellulóz lett a befutó.

A Nagyváradon épülő családi ház, egy újépítésű lakóház.

 celluloz hoszigetelesu homlokzat

A falazat 38-as Porotherm téglából készült, erre került fel a lécváz, majd a farost lapokat felerősítve a réseken történt meg a cellulóz befújása. A cellulóz hőszigetelés vastagsága 16 cm. A hőszigetelést végző kivitelező cégnek (www.forelockbt.hu )a befújás 3 napig tartott. A komplett szigetelés másfél hét, a kivitelezés gyorsaság attól függ mennyire változatos a homlokzat kialakítása.

celluloz szigeteles

farostlemezzel burkolt homlokzat

A zárófödém hőszigetelésére is cellulóz hőszigetelés használtak.

A farost lemezre került fel a háló, glett majd a színezés.

A homlokzati hőszigetelés semmilyen utómunkát nem igényel évek múlva sem, nem roskad a szigetelés. Természetesen ellenőrzésképpen lehet ún. hőfényképet csináltatni a befújás után, ami kimutatja, ha valahol hiányos lenne a hőszigetelés.

celluloz

  

A másik példánk a befújt cellulóz hőszigeteléssel készült homlokzati hőszigetelésre egy 70-es években épült családi ház.

Felújításról van szó, így a régi falaztra került fel az utólagos hőszigetelés.

  

családi-haz celluloz hoszigetelessel

Itt is a befújt cellulóz hőszigetelést alkalmazták, 30-as Porotherm tégla falazatra került fel a lécváz 60 cm-es osztásokkal. A farostlmezeket a lécvázra erősítik, és a lyukakon keresztül történik a cellulóz befúvása. A tömörséget beállítják a befúvásnál.

Ezzel az eljárással is megoldható az ablakok körüli ráfordulás a hőszigeteléssel.

A tetőben is cellulóz hőszigetelést  alkalmaztak 25 cm vastagságban. A tető hőszigetelésére különösen alkalmas ez a technológia, hiszen minden kis helyet kitölt a befújt régi újságpapír szigetelés. Így nem fordulhat elő, hogy hőhidat okozó rések maradnak a tetőszerkezetben.

csaladi hez ujsagpapir szigetelessel

celluloz

Az alapozás és a lábazat az egyedüli szerkezet, ahová nem cellulóz hőszigetelés került. Ezeken a helyeken XPS hőszigetelést használtak.

A bemutatott példák személtetik, hogy nemcsak a tetőszerkezetben, hanem a homlokzaton is jól lehet ezt az ökologiai, és hőtechnikai szempontból is kiváló hőszigetelést alkalmazni.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

6 comments to Cellulózzal hőszigetelt homlokzatok, felújításnál is

  • Harsányi Tibor

    T.C.

    Nagyon felkeltette az érdeklődésemet a cellulóz höszigetelés. Nagy kérdés, hogy a rágcsálóknak és a bogaraknak is felkelti-e az érdeklődését? (szóval mi az akadálya annak, hogy ne költözzenek bele mondjuk az egerek)

    Köszönettel!

    • Reiner Róbert

      Ásványi sók vannak adalékként a papírhoz keverve, a sók folyamatosan
      szárítják a bele költöző rágcsálók bőrét és mivel egy idő után
      kiszáradnának inkább odébbállnak.Természetesen 100%-os biztonsággal nem jelenthető ki, hogy teljesen ragcsalóálló az anyag de az esetek 99%-a ezt támasztja alá.

  • Erdei Gábor

    Tisztelt Passzívház Magazin!

    A külső burkolat iránt érdeklődnék. Milyen farostlemez alkalmazható a homlokzat burkolatának? Hol lehet ilyet beszerezni és milyen áron? Nem fog az illesztéseknél megrepedezni? Illetve alkalmazható-e átszellőztetett homlokzat külső burkolataként?

    Válaszukat előre is köszönöm.

    Üdvözlettel: Erdei Gábor

    • Reiner Róbert

      Tisztelt Erdei Gábor!

      A lap neve HOFATEX.
      A cég neve akiktől be lehet szerezni, és árakról is náluk lehet
      érdeklődni természetesen magyar nyelven http://holtzmaister.ro/
      A nút-féderes lapokat(vastagság min 3,5 cm) hálózni majd glettelni kell
      utána lehet színezni, ha megfelelő osztassál van a falhoz rögzítve nem
      repedezik meg.
      Kiszellőztetett homlokzatokhoz is használható.

  • Gál Tamás

    Tisztelt Passzívház Magazin!

    Érdekes ez a cikk. Személy szerint támogatom a megújuló építőanyagokat, viszont vannak kérdések, amik megkerülhetetlenek. Számomra a legnagyobb kérdőjel, a cellulóz hőszigetelés éghetősége. Mennyire biztonságos tűzvédelmi szempontból egy ilyen “papír-burok” az épület körül? Milyen gyorsan terjed tovább a tűz egy ilyen szerkezeten, szerkezetben?

    • Reiner Róbert

      Tisztelt Érdeklődő!

      A tűzállósági teszt kb. 1.5-szer jobbnak bizonyult a cellulóznál, mint például az üveggyapot éghetősége. A polisztirolnál pedig még sokkal jobb.

      A cellulóz önoltó anyag. Ausztriában volt nemrégen egy példa arra, hogy leégett egy könnyűszerkezetes lakóépület, ahol a faváz elégett, de a cellulóz csak megfeketedett.
      A következő oldalon talál még egy kanadai kísérletről egy videót (sajnos csak angolul):

      http://forelockbt.hu/lap/ismerteto/mit/aktualitasok

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>