Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Dübelek hőhídhatásai homlokzatokon

Passzív házak tervezésénél és építésénél a hőhidak minimalizálása a cél. A cikk bemutatja a homlokzati hőszigetelések rögzítéséhez használt dübelek ajánlott beépítési darabszámát, a különböző típusaik pontszerű hőhídveszteségi tényezőit, és a minimális mennyiségeiket a hőhídhatásuk figyelembe vételéhez.  

Huzamos tartózkodásra szolgáló (télen fűtött) elavult épületek energiatudatos korszerűsítésekor az egyik legfontosabb feladat a homlokzati falak utólagos külső hőszigetelése. A vakolt burkolatú megoldásoknál a rendszergazdák előírásai szerint ilyenkor az elterjedten alkalmazott expandált polisztirolhab (EPS) és kőzetgyapot (MW) lemezek rögzítéséhez is általában szükség van a ragasztás mellett megfelelő dübelezésre is (1–2. ábra).  

rétegfelépítés

1. ábra. Vakolt hőszigetelő rendszerrel ellátott homlokzati falak általános rétegfelépítése

tönkrement szigetelés

2. ábra. Vakolt EPS és MW homlokzati hőszigetelések tönkrement állapotban (5)

E mechanikai rögzítő elemek hővezető képessége lényegesen nagyobb, mint a hőszigetelésé, így pontszerű hőhidakat képeznek, melyekkel növelik a falszerkezet hőátbocsátását.  

    

Az ETAG 004 előírásai a dübelek hőhídhatásának meghatározására  

A bevonatréteggel ellátott többrétegű homlokzati hőszigetelő rendszerek európai műszaki engedélyezéséről 2000-ben útmutatót adott ki a brüsszeli székhelyű Műszaki Engedélyezés Európai Szervezete (European Organization for Technical Approvals – rövidítve EOTA). Ez az ETAG 004 jelű dokumentum meghatározza e szerkezetek teljesítőképességének követelményeit, vizsgálati módszereit és értékelési kritériumait (ETAG = European Technical Approval Guideline, azaz Európai Műszaki Engedély Útmutatója).  

A dübelek ajánlott beépítési darabszámai   

A dübelek legfontosabb funkciója, hogy merev tányérjaikkal a tartófalhoz szorítsák a hőszigetelést, így biztosítsák a rendszer állékonyságát a szél szívó hatásával szemben. A dübelek statikailag és szerkezetileg szükséges mennyiségét számos tényező befolyásolja. A pontos érték meghatározásában kiemelt szerepet játszik:  

  • a tartófal magassági helyzete és felületének közbenső vagy szélső pozíciója, azaz a szélszívás mértéke (a szélső sáv a homlokzati fal két oldalán függőlegesen a sarkok mentén és felül a párkánynál halad, szélessége az épület kisebbik alaprajzi kontúrméretének 12,5%-a, de min. 1 m és max. 2 m)
  • a dübelek húzási teherbíró képessége, anyaguktól és szerkezetüktől, valamint a tartófal anyagától is függően,
  • a hőszigetelés anyaga és vastagsága, tehát a teherbírása, továbbá
  • a hőszigetelés alakváltozási tulajdonságai pl. anyagzsugorodás, nedvességek, hőmérsékletváltozások hatására.

A dübelek szükséges mennyiségét tehát csak az adott épület és a hőszigetelő rendszer releváns jellemzőinek ismeretében, egyedileg lehet megállapítani.Célszerű ezt a rendszergazdákra bízni, hogy a széleskörű információik és tapasztalataik, valamint a helyszíni dűbelkihúzó vizsgálataik alapján a lehető legmagasabb szintű lehessen a rendszerbiztonság. Általános alapelvnek tekinthető ugyanakkor, hogy  

  • a magasabban lévő falfelületen több dübelre lehet szükség– a nagyobb szélszívás miatt,
  • a fal szélső részei nagyobb dübelszámot igényelhetnek, mint a közbensők – ugyancsak a nagyobb szélszívás miatt,
  • nagyobb húzási teherbírású dübelek alkalmazásával csökkenhet a felhasználásuk(ugyanolyan típusú tartófalban jellemzően az acélcsavaros dübelek rendelkeznek a legnagyobb húzási teherbírással),
  • vékonyabb, kevésbé teherbíró hőszigetelés rögzítése több dübel felszerelését eredményezheti,
  • EPS lemezek alkalmazásakor legalább 6 db/m2 mennyiségben célszerű a dübeleket beépíteni,hogy megakadályozható legyen a – zsugorodásuk, valamint a nedvesség- és hőhatásaik miatt – folytonosan ismétlődő domborodásuk és homorodásuk (azaz az úgynevezett matraceffektus), illetve ezáltal a vakolat repedezései az illesztéseik mentén (3. ábra).

   

matraceffektus

3. ábra. EPS lemezek matraceffektusos alakváltozásai meleg és hideg külső felület esetén, továbbá megelőzésük 6 db/m2 dűbelmennyiséggel (5)

EPS lemezek alkalmazásakor fontos tűzvédelmi korlátozás, hogy a jelenleg hatályos Országos Tűzvédelmi Szabályzat (a 9/2008. (II. 22.) ÖTM rendelet) szerint középmagas épületeknél – ahol a legfelső építményszint szintmagassága 13,65–30,00 m közötti – a nyílásos homlokzatokon a 8 cm-nél vastagabb hőszigetelő rendszer csak A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályú lehet. Mivel a hatékony hőszigetelő rendszerek 8 cm-nél vastagabbak, és EPS lemezekkel általában B vagy C tűzvédelmi osztályt lehet elérni, e hőszigetelő anyagokat alapvetően csak az egyszintes és a többszintes kategóriájú (max. 13,65 m legfelső építményszinti szintmagasságú) épületeknél lehet felhasználni (1. táblázat, 4. ábra).  

minimális dübelmennyiség 1

1. táblázat. Ajánlott minimális dűbelmennyiségek Ø≥60 mm tányérátmérőjű dűbelekkel, 8–40 cm vastag EPS lemez hőszigetelés esetén, legfeljebb többszintes kategóriájú épületek homlokzati falán (9)

minimális düvelmennyiség 2

4. ábra. Ajánlott minimális dűbelmennyiségek Ø≥60 mm tányérátmérőjű dűbelekkel, 8–40 cm vastag EPS lemez hőszigetelés esetén, legfeljebb többszintes kategóriájú épületek homlokzati falán (9) (a zárójelben megadott értékek statikailag elegendők lennének, de a matraceffektus megelőzésére nem)

Kőzetgyapot hőszigetelést tartalmazó rendszereknél tűzvédelmi korlátozással nem kell számolni.Ezek ugyanis általában A2 tűzvédelmi osztályúak, így egy- és többszintes, középmagas, és magas kategóriájú (30 m-nél nagyobb legfelső építményszinti szintmagasságú) épületeknél is alkalmazhatók, statikai szempontok alapján jellemzően legfeljebb 100 m-es falmagasságig (2. táblázat, 5. ábra).  

minimális dübel

2. táblázat. Ajánlott minimális dűbelmennyiségek Ø≥60 mm tányérátmérőjű dűbelekkel, 8–20 cm vastag MW-WD (nagy húzószilárdságú kőzetgyapot) lemez hőszigetelés esetén (9)

A homlokzati MW lemezek jelenleg legfeljebb 20 cm-es vastagságban állnak rendelkezésre, így amennyiben a fokozott hővédelem érdekében például 20–40 cm kőzetgyapot hőszigetelésre van szükség, az csak két rétegből oldható meg.Ilyen esetben a hazai gyakorlat szerint mind az első, mind a második réteget ragasztás és dübelezés is rögzíti a falszerkezethez illetve egymáshoz. Az ajánlott minimális dübelmennyiségek a két rétegre külön–külön vonatkoztatva az előzőek (a 2. táblázat és az 5. ábra) szerint alakulhatnak.  

  Különböző dűbeltípusokχp értékei   

Anyagaik, szerkezeti megoldásaik, fejkialakításaik, és méreteik alapján a különböző dübeleknél általában χp = 0 – 0,008 W/K között alakul a pontszerű hőhídveszteségi tényező. Az egyes típusokra vonatkozó χpérték egyrészt az ETICS-útmutatóból, másrészt a hőszigetelő rendszerek illetve a dübelek műszaki engedélyeiből állapítható meg.Az előbbi szerint  

  • χp= 0,002 W/K a műanyag fejű nemesacél csavaros (vagy szeges), és a süllyesztett acél csavarfejnél légréteggel rendelkező dübeleknél,
  • χp = 0,004 W/K a műanyag fejű horganyzott acélcsavaros (vagy szeges) dübeleknél (6. ábra).

5. ábra. Ajánlott minimális dűbelmennyiségek Ø≥60 mm tányérátmérőjű dűbelekkel, 8–20 cm vastag MW-WD (nagy húzószilárdságú kőzetgyapot) lemez hőszigetelés esetén (9)

Műanyag fejű acélszeges dűbel

6. ábra. Műanyag fejű acélszeges dűbel (EJOT TID-T) (5)

A hazai és a nyugat-európai rögzítéstechnikai praxisban előforduló további dübeltípusoknál a pontszerű hőhídveszteségi tényező az alábbi értékekkel jellemezhető (németországi vizsgálatok alapján):  

   

  • χp = 0 W/K a műanyagszeges dübeleknél (7. ábra),
  • χp= 0,001 W/K a réselt hüvelyként kialakított nemesacél feszítőelemes dübeleknél – például az úgynevezett fúródübeleknél (8. ábra),
  • χp= 0,002 W/K a süllyesztett tányérnál hőszigetelő pogácsás (süllyesztett szerelésű), valamint a süllyesztett acél csavarfejnél hőszigetelő dugós (felületi szerelésű) dübeleknél (9–10. ábra),
  • χp = 0,006 W/K a műanyaggal nem védett fejű acélcsavaros Ø8 mm-es dübeleknél,
  • χp = 0,008 W/K a műanyaggal nem védett fejű acélcsavaros Ø10 mm-es dübeleknél.
Üvegszál erősítésű műanyagszeges dűbelek

7. ábra. Üvegszál erősítésű műanyagszeges dűbelek (EJOT IDK-T, EJOT NTK-U) (5)

Fúródűbel

8. ábra. Fúródűbel és beépítése (BRILLUX SX-FV) (10)

dugós dűbelek

9. ábra. Süllyesztett tányérnál hőszigetelő pogácsás, süllyesztett acél csavarfejnél hőszigetelő dugós dűbelek (EJOT STR-U) (5)

pogácsás dűbelek beépítésének menete

10. ábra. Süllyesztett tányérnál hőszigetelő pogácsás dűbelek beépítésének menete (EJOT STR-U) (5)

Hőtechnikai szempontból tehát azok a dübelek a legkedvezőbbek (a számítási eljárás szerint hőhídmentesek), amelyeknél a dübelhüvely és a dübeltányér pl. λ ≈ 0,33–0,50 W/mK hővezetési tényezőjű polietilén anyaga mellett műanyagból – pl. λ≈ 0,30 W/mK-es üvegszálerősítésű poliamidból – készül a dübelszár (a beütőszeg) is. Viszonylag kedvező hőhídveszteségi értékkel rendelkeznek az olyan típusok, ahol az acél dübelszár nagymértékű (λ ≈ 17–50 W/mK-es) hővezető képességét például feszítőelemes kialakítás, műanyag csavarfej, vagy süllyesztett csavarfej feletti légréteg illetve hőszigetelő elem hatékonyan csökkenti. A legnagyobb hőhidakat akkor okozzák a dübelek, ha az acél dűbelszár hőtechnikai korlátozás – pl. műanyag fejkialakítás – nélkül vezeti el a hőt a tartófaltól a külső vakolatig (3. táblázat).  

    

hőhídveszteségi tényező

3. táblázat. Különböző dűbeltípusok pontszerű hőhídveszteségi tényezői (1, 3, 4, 7, 8, 11)

A dübelek minimális darabszámai hőhídhatásuk figyelembe vételéhez  

Az ETAG 004 szerint elhanyagolhatóan kicsinek tekinthető a dübelek hőhídhatása, ha a fal hőátbocsátását módosító Δχ érték kisebb 0,04 W/m2K-nél. Ennek megfelelően az 1. egyenletértelmében a Δχ és a χphányadosaként meghatározható a különböző dűbeltípusokhoz az a minimális fajlagos mennyiség (nmin), amely elérése vagy meghaladása esetén van csak szükség a pontszerű hőhídveszteségeik figyelembe vételére (4. táblázat).  

dűbeltípusok minimális fajlagos mennyiségei

4. táblázat. Különböző dűbeltípusok minimális fajlagos mennyiségei (nmin) a hőhídhatásuk beszámításához

A 4. táblázat adatai alapján megállapítható, hogy  

  • a χp≤ 0,002 W/K pontszerű hőhídveszteségi tényezőjű – pl. műanyag szeges, nemesacél feszítőelemes, süllyesztett acél csavarfejnél hőszigetelő elemes vagy légréteges, műanyag fejű nemesacél csavaros vagy szeges – dübelek az ETAG 004 alapján gyakorlatilag hőhídmentesnek tekinthetők, ugyanis a Δχ > 0,04 W/m2K-t csak akkor érnék el, ha a praxisban tipikusan alkalmazott fajlagos mennyiségeket lényegesen meghaladóan kerülnének beépítésre;
  • a χp= 0,004 W/K teljesítményű – pl. műanyag fejű horganyzott acélcsavaros vagy szeges – dübelek általában csak az MW lemez hőszigetelésű és 20 m feletti magassági pozíciójú homlokzati falfelületek 1–2 m-es szélső mezőiben okozhatnak beszámítandó hőhídhatást, mivel az n ≥ 11 db/m2-es darabszámuk jellemzően csak ilyen esetekben fordul elő;
  • a χp≥ 0,006 W/K-es – pl. műanyaggal nem védett fejű acélcsavaros – dübelek már a külső falak nagy kiterjedésű közbenső felületein is figyelembe veendő hőhídveszteséget eredményezhetnek, hiszen itt a dübelmennyiség (különösen EPS hőszigetelés esetén) elérheti az n ≥ 6 db/m2-es értéket.

Dr. habil. Kocsis Lajos PhD
főiskolai tanár, okl. építészmérnök
Pécsi Tudományegyetem, Pollack Mihály Műszaki Kar
Épületszerkezettan Tanszék  

Felhasznált szakirodalom  

  1. Cziesielski, E. – Vogdt, F. U.: Schäden an Wärmedämm-Verbundsystemen.
    Fraunhofer IRB Verlag, Stuttgart, 2007
  2. EJOT GmbH: EJOT WDVS-Dübel. EJOT GmbH, Bad Laasphe, 2008
  3. ETAG 004 – Bevonatréteggel ellátott többrétegű homlokzati hőszigetelő rendszerek európai műszaki engedélyezésének útmutatója. EOTA, Brüsszel, 2000
  4. Gellér Ákos (szerk.): Homlokzati hőszigetelő rendszerek dűbelezése. EJOT Hungaria Kft., Budapest, 2009
  5. Gellér Ákos: Homlokzati hőszigetelő rendszerek rögzítéstechnikája (PPT formátumú kézirat)
  6. MSZ EN 12524:2000 – Építési anyagok és termékek. Hő- és nedvességtechnikai tulajdonságok. Táblázatos tervezési értékek. MSZT, Budapest, 2003
  7. Neumann, H. H.: Praxis-Handbuch Wärmedämm-Verbundsysteme. Rudolf Müller GmbH, Köln, 2009
  8. Riedel, W. – Oberhaus, H. – Frössel, F. – Haegele, W.: Wärmedämm-Verbundsysteme. Fraunhofer IRB Verlag, Stuttgart, 2007
  9. Schäfer, H. G. – Block, K. – Oberhaus, H.: EJOT Baubefestigungen – Gutachten Nr. 03.1.080., IGB, Dortmund, 2003
  10. www.brillux.de
  11. www.ejot.hu
  12. 9/2008. (II. 22.) ÖTM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzat kiadásáról
TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>