Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Egyedülálló ökopanel Budapesten

faluház látványterv
A 10 emeletes panel épület energia megtakarítása a felújítást követően a korábbi energiafelhasználásához képest 45-55%. 315 méter hosszú, 884 lakásból, valamint 15 darab lépcsőházból áll és közel 3000-en lakják.

Urbitális Majális programsorozat keretein belül a 7ed7 TérFesztivál rendezésében bemutatásra került Közép-Európa legnagyobb energetikailag megújult ökopanelháza. Az érdeklődők betekintést nyerhettek a beruházás folyamataiba, önkormányzati, városépítészeti valamint kivitelezői szemléletből egyaránt.

Az óbudai önkormányzat 2005-ben csatlakozott az EU Concerto II. elnevezésű energetikai kutatás-fejlesztési program STACCATO projektjéhez, mely keretén belül egymillió eurós támogatást nyert el, egy tömbház energiahatékonysági mintaprogramjának megvalósításához. A választás az óbudai Szőlő utcai úgynevezett Faluházra esett, mely. Az 1,2 milliárd forint összköltségvetésű projekt finanszírozását 40%-ban az Önkormányzat (EU-s támogatással együtt), 33%-ban az állam (Panel Plusz program keretein belül) és 27%-ban a tulajdonosok állták. A kivitelezés hosszas – közel 3 éves – előkészítési munka után mindösszesen 6 hónap alatt zajlott le (2009. július – december).

A felújítás során a teljes ház hőszigetelésére sor került, a homlokzati panelek Weber.therm 15 cm hőszigetelést kaptak, az 1800 db régi ablak helyére, pedig energiahatékony 5 kamrás Fenstherm Veka műanyag nyílászárok kerültek. A tető hőszigetelése Austrotherm AT-N100 polisztirol. Ezzel az épület szigetelőképessége meghaladja az újépítésű épületekre előírt szabványokat.
A szigetelési felújítás mellett, az épület új homlokzati festést is kapott, melyről igen érdekes prezentációt hallhattak az előadássorozaton résztvevők. A falat a tervezés során, az épületet méreteiből adódóan, tájképi/városképi elemként kezelték és mivel korábban ezen a helyen szőlőtermesztéssel és borászattal foglalkoztak (melyet a Szőlő utca név is idéz), ezért a kiinduló kép egy kék szőlőfürt fotója lett. A homlokzat festése a mozaikos képalkotás szerint valósult meg (egy egység az egy panel, és a teljes kép pedig a homlokzat egésze). Természetesen a végleges kialakításnál nem az volt a szempont, hogy az eredeti kép felismerhető legyen. A zöld, a kék és a fehér színek tökéletes harmóniában állnak a panel mögötti hegyekkel, az előtte elnyúló parkkal, valamint az éggel, ezzel szinte beleolvad a környezetébe és a hatalmas tömege hangsúlytalanabbá válik.  A homlokzat változó színei mindemellett a lakóknak is elnyerte tetszését, hiszen így a lakások kívülről könnyebben beazonosíthatóak lettek.
faluház régi állapot
a felújított faluház
A ház használati melegvíz ellátására, a panel tetejére 1500 négyzetméter, 1128 MWh teljesítményű napkollektor rendszert telepítettek, a földszinten, pedig helyt kapott két hatalmas 50m3-es puffertartály, valamint a hőközpontok, melyek a Főtávval együttműködve modernizálásra kerültek, annak érdekében, hogy, az új rendszerrel kompatíbilisak legyenek.

A hőenergia a kollektoroktól három csővezeték páron jut a szerelőszinten elhelyezkedő szivattyúállomásokig, ahonnan a földszinti puffertartályokba továbbítják a fűtővizet. A távhőrendszerhez további hőcserélőkön és szivattyúkon keresztül kapcsolódik a tartály. Az Öko-Planet Kft.  a Főtáv Zrt.-vel közösen kialakított egy speciális használati melegvíz előfűtő egységet (HMV), melynek lényege, hogy a hőközpontba belépő hideg vizet folyamatosan előfűti.
Ennek előnye, hogy a Főtáv Zrt. csak annyi energiát táplál a kollektorok által termelt meleg vízhez, ami ahhoz szükséges, hogy a kívánt hőmérsékletű víz a csapoknál mindenkor garantált legyen. A kiépített rendszer távfelügyelettel vezérelhető, mely lehetőséget biztosít arra, hogy a szakemberek bármikor, bárhonnan figyelemmel kísérhessék és akár beavatkozhassanak a rendszer működésébe. Sőt ezen túlmenően mindenki számára on-line megtekinthető a napkollektoros rendszer aktuális adatai. (www.okoplanet.hu/szolo_utca)
faluház - napkollektor rendszer
faluház melegvíz ellátás
A rendszer, a melegvíz igény körülbelül 50%-át fedezi éves szinten, míg a fűtést továbbra is a Főtáv szolgáltatja. Az egy lakásra jutó kivitelezési költség 10-15%-a a hasonló rendszerrel kialakított családi házakéhoz képest, ami a projekt volumenének köszönhető.

A Faluház felújítását követően 45-55% az elért energia megtakarítás a korábbi energiafelhasználásához képest, mindemellett elmondható, hogy az épületre jutó szén-dioxid kibocsátás is jelentősen csökkent. A szén-dioxid megtakarítás aktuális éréke az Ökoplanet Kft. honlapján on-line megtekinthető.

Magyarországon ez a beruházás egyedülállónak mondható, mind méreteit tekintve, mind technikai megoldásában, illetve a lakók támogatottsági hajlandóságában (több mint 80%), mely remélhetőleg további hasonló projekt megvalósítására ösztönözi a panelközösségeket.

Forrás:
http://epiteszforum.hu/node/13547
http://www.faluhaz.eu/
http://www.okoplanet.hu/megujulo_energiahasznositas/

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás