Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Hogyan oldható meg az erkély csatlakozás passzívháznál?

A 2009-es németországi BAU kiállítás keretein belül az intézetvezető professzor Dr. Wolfgang Feist a badeni Schöck gyártónak átadta a megfelelőségi minősítést. Forrás: Schöck

A 2009-es németországi BAU kiállítás keretein belül Dr. Wolfgang Feist intézetvezető professzor átadta a Schöck cégnek a megfelelőségi minősítést. Forrás: Schöck

Erre a kérdésre ad választ a Schöck cég által kifejlesztett új technológia, mely megkapta a német Passzívház Intézet minősítését.

Nehéz feladat elé állítja az építészeket Magyarországon az építési előírás, amely szerint az alátámasztott erkélylemez már beleszámít a beépítési százalékba. Így, mivel nagyon sokszor teljesen kihasználják az építtetők a beépítési lehetőséget, semmiképpen sem jöhet szóba az alátámasztás. Nem lehet megoldani az erkélylemezt az épülettől független szerkezetként, ami kívánatos lenne a passzívház tervezésnél.

A kiugró épületrészek különösen nagy építéstechnológiai kihívásnak bizonyulnak, mivel a hőszigetelés síkjának külső burkát áttörjük és ezzel hőhíd keletkezik. Amennyiben az erkélyt konzolos szerkezetként kell kialakítani, mégis van lehetőség arra, hogy a külső és a belső szerkezet hőtechnikailag el legyen választva. Ebben az esetben olyan kapcsoló elemre van szükség, mely kielégíti a Passzivház Standard hőhídakra vonatkozó szigorú követelményeit.

Schöck Isokorb XT hőhídmegszakító vasalat. Forrás: Schöck

Schöck Isokorb XT hőhídmegszakító elem. Forrás: Schöck

Passzívházaknál alkalmazható a már minősítéssel is rendelkező hőhídmegszakító elem.

A kor kihívásaihoz igazodva a német gyártócég továbbfejlesztette a meglévő Isokorb elemeit, melyek Isokorb XT nevet kapták. A csökkentett vaskeresztmetszet, a 12 cm vastag hőszigetelő test és a magasabb minőségű felhasznált anyagok lehetővé teszik az épületek nagyobb energetikai standard szerinti megvalósítását.

Erkélycsatlakozások a „ Schöck Isokorb XT” típus használatával, elérik a darmstadti Passzívház Intézet kritériumait. A 2009-es németországi BAU kiállításon Dr. Wolfgang Feist intézetvezető professzor átadta badeni székhelyű vállalatnak a megfelelőségi minősítést. Ezzel a Schöck Isokorb XT az első és egyetlen hőhídmegszakító elem, mely a PHI minősítését megkapta.

Az új hőszigetelő elemmel a passzívházaknál is lehet konzolos szerkezeteket kialakítani, mely nagyobb tervezői szabadságot ad az építésznek.Természetesen a passzívház tervezésnél a hőhídhatást figyelembe kell venni. A PHPP-ben a gyártó által megadott Ψ értékkel (3.kép) kell számolni a hőhidak ellenőrzésénél.

Passzívház Intézet minősítése. Forrás: Schöck

Passzívház Intézet minősítése. Forrás: Schöck

Milyen feltételeknek kellett teljesítenie a hőhídmegszakító terméknek a minősítéshez?

3 kritérium a minősítéshez

Dr. Wolfgang Feist Professzor által vezetett Passzívház Intézet az odaítéléshez 3 kritériumot írt elő:

  • A konzolos épületrész hatása nem emelheti a homlokzat átlagos U- értékét több, mint  0,025 W/ (m²K) értékkel.     Δ UWB < 0,025 W/ (m²K)
  • A második kritérium a felszíni hőmérséklet, amely az összes csatlakozó szerkezetnél nem lehet alacsonyabb, mint 17 °C.
  • A harmadik, hogy a szerkezetet tartósan légtömören kell kivitelezni. A kiviteli tervnél a légzárás síkját grafikusan jelölni kell és a gyakorlati kivitelezésnél is be kell ezt természetesen tartani.

Csak ezeknek a magas követelményeknek megfelelt szerkezet éri el azt, hogy a Passzívház Intézet minősítsét megkapja.

Az Isokorb XT elemek és a tervezéshez szükséges dokumentáció már  Magyarországon is elérhető.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás