Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Hogyan válasszunk passzívház ablakot? 4. rész

Milyen hőtechnikai értékei vannak a passzívház ablak komponenseinek?

A passzívházak elvárt tulajdonságait lényegesen befolyásoló alkotóelemei a kültéri nyílászárók. Ezek fontos jellemzőiről készült cikksorozatunk negyedik részében a műanyag és a fa ablakok hőtechnikai értékeivel foglalkozunk. Az eddig megjelent  teljes sorozat megtekintéséhez kattintson IDE.

Alapanyagtól függően vannak különböző tényezők, melyek befolyásolják az ablakok passzívház megfelelőség szempontjából egyik legfontosabb tulajdonságát, a hőszigetelést. Ezt a hőszigetelést a hőátbocsátási tényező jellemzi, ami annál jobb, minél kisebb. Jele „U”, ami mellett találni kell egy kiegészítő jelölést, mely arra utal, hogy az ablak melyik részének a hőátbocsátását jellemzi:

Ug: Az ablak üvegének hőátbocsátási tényezője. Mivel a szerkezetben az üveg lehet a legjobb hőszigetelő, ettől az értéktől elvárható, hogy a legkisebb legyen – sorozatban gyártott ablakoknál extrém felár nélkül pl Ug= 0,5 W/m2K

Uf:Az ablak keretének (profiljának) hőátbocsátási tényezője. Ez jellemzően kevésbé jó, mint az üvegé, a teljes szerkezet U értékét ez rontja le. Sorozatban gyártott ablakoknál jellemző pl az Uf = 1-1,5 W/m2K érték. Az Internorm profiljával műanyag esetén elérhető Uf = 0,7-0,9 W/m2K

Uw: A teljes ablakszerkezet hőátbocsátási tényezője. Ezt kell egy ablakválasztásnál figyelembe venni, mert ez jellemzi magát az egész ablakot használatra kész állapotban.

Energiatakarékos házaknál jó értéknek számít pl az Uw =  1,0-1,2 W/m2K, míg passzív házaknál az Uw= 0,8 W/m2Kérték elvárt. Internorm ablakokkal elérhető akár Uw = 0,63 W/m2K érték is.

Ennek szigetelő képessége a következő tulajdonságoktól függ:

  • ablak metszetBeépítési mélység (keret vastagsága) – a beépítési mélység növelésével arányban javul a szigetelőképesség. A mai legnagyobb beépítési mélység mind a műanyag, mind a fa/hab/alumínium ablakoknál kb.: 100 mm
  • Anyag – bár a műanyag, illetve a profil kamráiba zárt levegő, valamint a fa mint keret alapanyag jó hőszigetelő tulajdonsággal rendelkezik, a ma különleges elvárásainak teljesítéséhez mindkét alapanyagnál tovább javít a szigetelő habbal való összeépítés.
  • A kamrák száma – olyan jellemző, melyet csak a beépítési mélységgel együtt érdemes vizsgálni. Sokan azzal érvelnek termékük mellett, hogy több kamrás a profiljuk, miközben a beépítési mélység nem növekszik. Így ez nem feltétlenül jelent javulást a hőszigetelésben, sőt…
  • Acél merevítés – az elvárt stabilitás megteremtéséhez a műanyag ablakoknál szükséges acél merevítés jó hővezetése miatt ronthatja a keret szigetelő képességét. Ennek kiváltásával a szigetelés javul. Műanyag ablakok esetén ezt oldja meg az üveg profilba ragasztása, az ún Internorm Fix-O Round rendszer.
  • Tömítések száma – a mai legkorszerűbb termékek 3-szoros, megszakításmentesen megoldott, különböző anyagokból készült gumiszigeteléssel rendelkeznek. Ahhoz, hogy a háromszoros tömítés mindegyik szintje szigeteljen is (hozzá nyomódjon az ütköző felülethez), de emellett az ablak átlagos erővel zárható és nyitható maradjon, rendkívüli precizitásra van szükség a nyílászárók gyártásakor, mely szintén az elmúlt évtizedben vált általunk is ismerten a vezető cégek megkülönböztető jellemzőjévé.
  • A jelenlegi csúcs-technológiát mind a műanyag, mind a fa ablak profiloknál a szendvics szerkezet jelenti, ahol a profilra kemény szigetelő hab kerül, erre pedig az időjárás viszontagságai ellen védő alumínium profil.

Fa alapanyagú nyílászárók

A fa alapanyagú nyílászárók profiljának ismertetésénél csak azokat a hőszigetelést befolyásoló tulajdonságokat tárgyaljuk, melyek többlet információt adnak a műanyagnál már elmondottakhoz képest.  Az első tényező maga az alapanyag. Kevesen tudják pontosan, mikor miért melyik fát érdemes használni. A borovi fenyő a legolcsóbb a fenyők közül. Ennél jobb tulajdonságokkal rendelkezik, homogénebb felület kialakítására alkalmas a lucfenyő. Ennél nagyobb sűrűségű, ezért keményebb a vörösfenyő – jellemzően ez a legmagasabb árú egyben. Mégsem az alacsonyabb ár miatt a legjellemzőbben használt fajta a luc. Ennek az anyagnak ugyanis jobb a hőszigetelése, így ugyanannak az ablaknak az Uw értéke lehet pl lucfenyőből 0,80 W/m2K míg ugyanez vörösfenyőből 0,90 W/m2K. Passzívházaknál egy ilyen különbség akár döntő jelentőségű is lehet. (Megjegyezzük, hogy egy általános felhasználásnál nem indokolt a lucnál nagyobb keménység, így a vörösfenyőt inkább a markánsabb mintázata miatt választják az ezt kedvelők ott, ahol nincs annyira kiélezve a hőszigetelési igény). A fa profilnál is javul a hőszigetelés az anyagvastagság növelésével, ez azonban a szárnynál a súlyt előnytelenül megnövelhetné. Ezért jobb megoldás a vastagságot kisebb fajsúlyú, ám a fánál is jobban szigetelő anyaggal növelni. Erre a korábbiakban voltak kísérletek több anyaggal, is, mint pl a közismerten jól hőszigetelő parafával, melyet a profilba integráltak. Ez a megoldás nem ideális a parafa nagy nedvesség felvétele miatt, hiszen a nedvesség felvételével nagy mértékben romlik a hőszigetelés. A jó megoldás végül a falak szigetelésénél bevált módszer lett.

Nincs nedvességfelvétel a szigetelő anyag zárt cellái miatt és nincs hőhíd a különböző anyagok között.

Fontos befolyásoló tényező a légzárás is, mely itt – többek között – a fa vetemedése miatt kerülhet veszélybe.

A fa mozgását, azaz a vetemedést alapvetően a fa nedvességtartalmának hirtelen változása okozza. Hazánkban ez fokozott veszélyt jelent a páratartalom szélsőséges változásai miatt: akár 80%-ig nőhet, illetve 20%-ra csökkenhet. A külső alumínium burkolat azonban a fa „légzését” nagymértékben kiegyensúlyozza és elnyújtja, így jelentősen csökkenti az ebből származó mozgásokat.

A fa mozgásának veszélyét a falemezek három rétegben, ellentétes szálirányban történő összeragasztása is tovább mérsékeli. Nem okoz problémát az alumínium burkolat és a fa különböző hőtágulásából eredő mozgás sem, mert a jelenséget a burkolat speciális rögzítése kiegyenlíti. A legigényesebb fa ablakok ezen felül hossztoldás és csomómentesek, ezzel a legmagasabb esztétikai igényeket szolgálják.

A légzárás fontos tényezője még itt is a háromszoros tömítés, melynek a fa szerkezetű ablakoknál jelenleg legjobb megoldása a rejtett vasalat használatával valósul meg. Itt ugyanis megszakításmentes a tömítésnek mind a 3 rétege.
rejtett vasalat- passzívház ablak A rejtett vasalat egyik további előnye az esztétika – hiszen nem látható a korábban megszokott „zsanér”, így az amúgy is szépen kidolgozott ablakunk megjelenés még kifinomultabb.  A másik előny, hogy a megváltozott forgáspont és a beépített ütköző miatt nem veszélyezteti sem az ablakkáva, sem a káván lévő pl redőny gurtni vagy bármi más épségét sem.
Ezzel át is tértünk a profil egyéb jellemzőire, melyek nem függnek szorosan össze a hőszigeteléssel.

Ezek közül itt már csak egyet említünk, mely az ablakunk külső megjelenésével kapcsolatos:

Korábban a fa külső felületét részben védték az épület szerkezeti elemei. Az eresz miatt nem égette a nap és nem verte az eső.
régi építési módok

Napjainkban ez a megoldás nem annyira általános. Időközben az UV sugárzás pedig agresszívebbé vált, ezért fontos, hogy az ablakaink meg tudják védeni saját magukat.

Soha többé ablakfestés!

alumínium borításKöztudott dolog, hogy a fa ablakokat az időjárási körülmények hatására időről időre le kell festeni. A már beépített ablakok igényes festése azonban nem egyszerű feladat. Amennyiben magunk festjük le, ablakunk veszíthet szépségéből, ha pedig szakemberre bízzuk a festéseket, ablakunk egyre drágább, és drágább lesz. Az ablakok kültéri alumínium borításával ez a gond is egyszer s mindenkorra megszűnik. Az alumíniumborítás rengeteg színárnyalatban és stílusban kapható, nem színeződik el, nem repedezik meg, gondozást és festést nem igényel. Ráadásul a fa dekorszínezés segítségével kívülről is megvalósítható a fa kinézet, az alumínium minden jó tulajdonságának megtartásával. Kérdésekkel forduljon a szakértőkhöz: http://www.ablak-internorm.hu/

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>