Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Húzzuk be a függönyt éjszakára!

Forrás: Fotolia

Forrás: Fotolia

Manapság mindenhol arról olvashatunk, milyen új gépeket vegyünk, ami energiatakarékosabb, és jobb, mint a régi. Ne feledkezzünk meg a viszonylag egyszerű energiaspórolási lehetőségekről sem!

Szinte minden lakásban van függöny, ezek használati módja is észrevehetően befolyásolja az ablakszerkezetek energia mérlegét. A megfelelően használt függöny, akár 10 %-kal is csökkentheti az ablak hőveszteségét. Azért kell hangsúlyozni a megfelelő használatot, hiszen ha a fűtőtestet eltakarja, akkor nem javít, hanem akár 40 %-ot ronthat is, vagyis ennyivel megnövelheti a hőveszteséget.

Tehát vegyük a fáradtságot, és húzzuk be azt a függönyt éjszakára! Természetesen, ha lehet vastagabb anyagból készüljön a függöny.

A nyílászárók energiaveszteségének számítására a magyar szabványok is tartalmaznak értékeket éjszakai, és nappali hőátbocsátási tényező értékekre. Az éjszakainál figyelembe vesszük van-e roló, ill., függöny, valamint azt is milyen roló megoldás került beépítésre.

A redőnyök, a hőszigetelő zsalutáblák jelentősen növelik a hőátbocsátási ellenállást- természetesen a hőveszteség csökkenése rosszabb minőségű ablak szerkezeteknél viszonylag nagyobb.

Ilyen egyszerű módszerrel is spórolhatunk az energiával. Ha sok nyílászáró felület van a házban, ki lehet adni a gyerekeknek a feladatot, minden este mindenhol be kell húzni a függönyt.

Ha elmagyarázzuk nekik, hogy ezzel az egyszerű módszerrel mennyi energiát és ezzel mennyi pénz takaríthatunk meg, és ennek egy részét esetleg zsebpénzre átváltjuk, a család minden tagja jól jár. A gyerekek ezzel az ötlettel az iskolai energia-megtakarítási ötletpályázaton is indulhatnak.

  • Vizsgálják meg az iskolában, nem lógnak –e a függönyök a fűtőtestre.
  • Ha nincs függöny, próbáljanak beszerezni vastag, sötétítő függönyöket. (Az ára gyorsan megtérülhet)
  • Húzzák be az esti takarításnál a függönyöket.

Ha egy iskola pályázni szeretne egy ilyen ötlettel, ki lehet mutatni a megtakarítási lehetőséget ezzel az egyszerű, nem nagy beruházást igénylő módszerrel.

Sok sikert kívánunk a gyerekek motiválásában!

Ph-magazin

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás