Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Kertek a falon

Függőleges kertEgy francia botanikus függőleges homlokzatokat telepít be növényekkel, amelyek teljesen föld nélkül megélnek. Nem tévedés, nem a tetőn, a függőleges homlokzaton!

Mint egy darab esőerdő Párizs közepén, és már sok más helyen is a világban, magasodnak a sokféle növénnyel betelepített dús növényzetű homlokzatok. Már kezdjük megismerni és alkalmazni, hogy a tetőre telepítsünk növényeket. De ez más, hiszen föld nélkül, és függőleges felületen kell megélniük a növényeknek.

Függőleges kert anyaga

A függőleges falon filcszerű, gyapjú anyagban kerülnek elhelyezésre a növények

Nem egyszerű a növények kiválasztása egy függőleges kert kialakításánál. Egy madridi épületnél 25 m magas külső falat telepítettek be 250 különböző növényfajtával, a törpefenyőtől kezdve a mediterrán fűszernövényekig, mint zsálya és rozmaring.

A francia botanikus, Patrick Blanc homlokzati kertjei kialakításához a trópusi esőerdőkben keres növényeket az utazásai során. Olyan növényfajtákat keres, amelyek a fák alatt napsütés nélkül is megélnek, valamint olyan típusokat, amelyek a sziklákon és barlangokban indával függeszkednek, és amelyeknek nincs szükségük másra csak vízre és fényre.

A 70-es években a francia botanikus kifejlesztett egy ötletet, amely még ma is függőleges kertjeinek alapja:

Egy szintetikus anyagot használ, a függőleges felületen a fémváz között, amely anyagot a növénytermesztő ágyásokban használtak, persze természetesen ott vízszintes felületen. Víz csörgedezik a homlokzatokon a műanyag locsolócsövekből.

Függőleges zöldkert bemutató, interjú Patrick Blanc-al:

[youtube 63D2UkkTtBQ 400 320]

Így készül egy függőleges zöldfelület:

[vimeo 4267171 400 320]

Nagy építészeket inspirál a függőleges kertépítészet, szívesen betervezik a különlegességet épületeikbe. Nemcsak külső homlokzaton, belső térben is, élő tapétaként helyezhető el a zöld fal. Az esztétikai élményen túl a zöld függőleges falak oxigént termelnek, és megkötik a levegőben lévő széndioxidot.

A belső térben a zöldfal szabályozza a belső téri klímát. Német építészek ezt az előnyt is kihasználva javítják például bankok, amúgy szürke, metál, hideg image-t. A burjánzó zöldfal belső térben is kialakítható. A falak gondoskodnak a levegő páratartalmáról, így különösen alkalmas nagyterű irodákban, ahol a dolgozók gyakran szenvednek a száraz levegőtől.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás