Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

1956-ban épült lakóépület felújítása ún. nulla emissziós épületté

Beszámoló a 13. Német Passzívház Konferenciáról

Építészet: Faktor 10

A 13. németországi passzívház konferencia Frankfurtban került megrendezésre. Igazán megfelelő helyszín egy ilyen témájú konferencia számára, hiszen, ahogy Dr. Feist úr, a német Passzívház Szövetség elnöke is említette záró szavaiban, ott rendeznek konferenciát, ahol van mit mutatni.

Frankfurtban az első passzívház 1995-ben épült.

A passzívház konferencián a fő téma a többlakásos társasházak, iskolák bemutatása mellett a passzívház kritériumot vagy még azt meghaladó átépítések, épület felújítások lehetőségeinek vizsgálata volt.

Rövid beszámolóinkban bemutatunk egy-egy példát a fenti témákból:

  • 1956-ban épült lakóépület felújítása ún. nulla emissziós épületté
  • 144 lakásos társasház passzívház kritériummal
  • Passzívház általános iskola

1956-ban épült lakóépületek felújítása passzív házzá

Az épületegyüttes 3 lakótömbből áll. Cél volt a felújítás megtervezésénél a passzívház kritériumon túl egy ún. nulla CO2 kibocsátású épület kialakítása.
A lakóépületekben eredetileg 45 lakás volt, a felújítási tervben szerepel a lakásszám kibővítése 61-re. A felújítás során az épületek teljesen új tetőt, ill. emeletráépítést kapnak.

A régi épület, háttérben az átépítés alatt álló szárny

A régi épület, háttérben az átépítés alatt álló szárny

A meglévő falszerkezetre favázas szerkezet kerül, kitöltve cellulóz hőszigeteléssel.

Fontos szempont volt az anyagok kiválasztásánál az ökológiai szemlélet, ezért esett a választás a cellulóz hőszigetelésre, mind a falszerkezetnél, mind a tetőszerkezetnél. Az eredeti, 220 kWh/m2-es éves fűtési igényt az átalakítás után 15 kWh/m2-re csökkentik.

A tetőn napkollektorokat helyeznek el, 25 m2 felület jut a kb. 20 lakást magába foglaló lakótömb tetejére. Minden házba egy 1500-2000 literes víztartály kerül. Egy központi generátor termeli majd az áramot, amely repceolajjal működik.

1 liter repceolaj 1 Euróba kerül. 5 liter/ óra a generátor szükséglete kb. A megtakarítás nem nagy a hagyományos elektromos árhoz képest, de nagy lépés a környezetbarát megoldás felé.
Az épület felújításnál nem az volt a cél, hogy a felmerülő igényeket megoldják más módszerekkel, pl. napelemes áramtermeléssel, hanem a fő cél volt, hogy úgy alakítsák ki az új szerkezeteket, szerkezeti csomópontokat, hogy az energiafogyasztás legyen a lehető legkevesebb.

Az új favázas homlokzat cellulóz hőszigeteléssel lesz kitöltve

Az új favázas homlokzat cellulóz hőszigeteléssel lesz kitöltve

A lakásokon belül is alkalmaznak olyan megoldásokat, amellyel segítik a bent lakókat abban, minél kevesebb energiát fogyasszanak. A bejárati ajtó mellett beépítenek egy olyan központi kapcsolót, amelyet ha lekapcsolnak, azzal az összes elektronikai berendezés áramtalanítása megtörténik.

A felvonókkal kapcsolatban is újításokat szeretnének bevezetni. A betervezett új lifteknél az áramfogyasztás megoszlása mozgó, ill., nyugalmi állapotban 1/3, 2/3 arányban oszlik meg, vagyis álló helyzetben a felvonók többet fogyasztanak a készenléti és biztonsági berendezések miatt. Erre is kidolgoznak a tervezők egy olyan eljárást, amivel természetesen nem a biztonság rovására, lecsökkenti a ház összes energiafogyasztásában jelentős részt vállaló felvonók fogyasztását.

A későbbiekben bemutatjuk majd az elkészült átépítést, és beszámolunk további felújítási példákról, amelyek elérik a passzívház kritériumot.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>