Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Magyarországi aktív ház energiafogyasztási adatai

aktív ház

Kiváló minőségben épült faház működik aktív házként. A kiváló minőséget nemcsak a külső, belső megjelenés jelzi, hanem a mért, minimális energetikai fogyasztás is.

140 m2 nettó alapterületű, favázas technológiával épült kétszintes, tetőtér beépítéses családi házról van szó.  Ha a tetőre felnézünk, rögtön látjuk a nagy felületű napelemeket – ami Magyarországon ma még ritka látvány:

30 m2 napelemet építettek be a tetőszerkezetbe.

A ház pincéjében is érzékelhetjük, hogy nem szokványos épületről van szó.

A 400 literes víztároló tartály tárolja a 8 m2 felületű napkollektor (síkkolektorok) által termelt energiát.

napkollektor- tároló

400 literes tároló

Az épület fűtési rendszere alapvetően légfűtéssel történik. A hővisszanyerős szellőzőrendszerről nagyon jó véleménye van a ház gazdájának. Molnár József, a Grandács Kft. tulajdonosa mindennek pontosan utánajárt, minden gépről tudja, milyen értékeket ígértek. Most nagyon izgalmas számára is nyomon követni, ténylegesen olyan hatásfokkal működnek-e a gépek, mint ahogy azt a gyári adatok, leírások ígérték.

Megdöbbentő, de még a legnagyobb hidegben is az épület körül lefektetett 100 m hosszú (antibakteriális) csőkígyón átáramoltatott levegő + 5 Celsius fokra felmelegszik.

Ez a számadat a tényleges méréseken alapul, amikor a -14 Celsius fokos kinti levegő, + 5 Celsius fokra melegedett fel.

A bejövő, előmelegített levegő találkozik az épületből elszívott, használt levegővel. A hőcserélő pedig ténylegesen teljesíti a gyári ígért adatot, 90 %-os hatásfokkal átadja a bejövő levegőnek az elhasznált, elszívott levegő hőmennyiségét. A referencia épületként is működő családi házban, egy 50- 350 m3 / h levegőcserére képes szellőztető rendszer működik.

Hővisszanyerős szellőztetőgép a pincében

Nagyon hideg napokon előfordulhat, hogy a talajban való előhűtés, és az elszívott levegőből kinyert hőmennyiség nem elegendő, ebben az esetben elektromos fűtőpatronok pótolják a hőmennyiséget.

aktív ház szellőzés

A befújó szellőzőrácsok a padlóhoz közel kerültek beépítésre.

A nappaliban egy hagyományos cserépkályhát is elheyeztek, ami felett egy elszívó lett beépítve. A cserépkályha üzemelése esetén az elszívott meleget elosztják az egész házban a hővisszanyerős szellőzőrendszeren keresztül.

aktív ház belső

A nappaliban elhelyezett cserépkályha fölött elszívást építettek be

A használati melegvízellátás 70-80 százalékát napkollektorok, valamint a fűtő – patronok, illetve a hőcserélő ventilátorok működtetetését a déli tetőfelületen elhelyezett napelemekkel biztosítják.

A termelődő elektromos energiát egy inverterrel váltóárammá alakítják, és a felhasználásra nem kerülő mennyiséget árammérőn keresztül a hálózatba tudják táplálni.

Mennyi energiát termel a 30 m2-es felületű napelem?

aktív ház napelem

30 m2 felületű napelem került a tetőn elhelyezésre

Az aktív ház lényege, hogy ellátja önmagát energiával, és még energiát is termel.

Molnár József arra figyelmeztet, hogy időben el kell kezdeni a helyi Elektromos Műveknél az ügyintézést. 6-8 hónapos átfutásra lehet számítani. Tehát egy faház építése esetén, (ami igen gyors építést jelent) már a tervezési fázisban el kell kezdeni az ügyintézést. 3,5 kW-ig ingyenesen adja az Elektromos Művek a mérőt, a felett már drága. A jelenlegi visszavásárlási szorzó 0,8, de tervezik az emelést.

A napelemmel a tulajdonos 4500- 5000 kWh-t tud megtermelni évente. A beruházás költsége (a tulajdonos saját beszerzésében, külföldről) 20.000 Euró volt.

A Grandács Kft. nagyon körültekintően járt el a napelemek elhelyezésénél. A napelemek nem teljesen a tetőbe integráltan, hanem kis légrés biztosításával kerültek beépítésre.

6 téli hónapra vetített mérési eredmények szerint az összes elfogyasztott energia (háztartási gépek, fűtés, világítás stb.) a házban 424 kWh volt.

Igaz, hogy még nagy beruházást igényel, de talán a jövőben Magyarországon is lesz majd egy támogatási rendszer a kis napelemes betápláló rendszerek telepítésére.

Aktív ház építés alatt

Természetesen egy ház akkor válhat a jövőben gazdaságosan aktív házzá, ha maga az épület úgy épül meg (forma, tájolás, tömegforma, szerkezetek stb.), mint egy passzív ház. Hiszen, ezekben a házakban csak minimális fűtésre van szükség, így gazdaságosabb az elfogyasztott energiát megtermelni.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás