Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Mikor és miért van szükség földmérőre?

foldmeroTelekvásárlással és építkezéssel kapcsolatos földmérési feladatok

  1. Nagy értékű ingatlan megvásárlásakor érdemes meggyőződni a tulajdoni lapon szereplő telek területének természetben lévő pontos helyéről és a terület valós nagyságáról. A vásárlás előtt fontos megtudni ezt, hiszen a kifizetésre kerülő vételár összeget nagy átlagban a tulajdoni lap szerinti terület alapján kalkulálják. Ezt a problémát földmérővel történő hivatalos telekhatár kitűzéssel lehet megoldani. Ekkor ugyanis az általunk megbízott földmérő mérnök a Körzeti földhivatalban nyilvántartott és vezetett állami alapadatokból hivatalosan kitűzi a telek pontos helyét és területét. Így időben kiderülnek az esetlegesen problémás ingatlanok és sok további gondtól vagy akár pereskedéstől óvhatjuk meg magunkat. Telekhatár kitűzéskor vázrajz készül a munkáról, mely tartalmazza a méreteket és az esetleges méret eltéréseket.
  2. Építkezést megelőző földméréssel kapcsolatos teendő az építészeti tervezést megelőző és azt nagyban segítő tervezési alaptérkép készítés. Ahhoz hogy számunkra a legjobban lakható és élhető lakókörnyezetet alakítsuk ki ingatlanunkon mindennemű tervezést megelőzően tervezési alaptérképet érdemes készíttetni. Ebből a felmérési tervből fognak dolgozni később az építész, úttervező, közműtervező és kertépítő kollegák. A megbízott földmérő műszeres geodéziai felméréssel biztosítja a szakági tervezők felé a telkünk geometriai adottságainak pontos mását. Továbbá dokumentálja az Önkormányzatok által előírt szomszédos építménymagasságok viszonyát, telkünk lejtési százalékát (20% feletti lejtésnél és mozgásveszélyes területen külön felszólítják a tulajdonost) és a közterület felől történő behajtás megoldásának terepi helyzetét. Fontos, hogy ez a felmérés rögzíti egyben az építkezés előtti állapotot is, így a későbbi esetleges szomszédokkal vagy hatóságokkal való vitás esetben perdöntő lehet.
  3. Az épület tervezés előtt a tulajdonosnak és a tervezőnek még meg kell tudni az illetékes Önkormányzatnál a telek beépíthetőségi mutatóit. Ilyenkor derülhet ki, hogy az építésnek telekhatár változással járó feltételei lehetnek. Például telekhatár rendezés a szomszéd telkekkel vagy az utcafronton leszabályozásra kerül egy sáv utcaszélesítés céljából. Ebben az esetben a megbízott földmérő az érvényben lévő Szabályozási tervben foglaltak szerint elkészíti a Változási vázrajzot és azt a Körzeti földhivatalnál záradékoltatja. A záradékolt vázrajzokat a tulajdonos kérelemmel, hivatalos helyszínrajzzal, tulajdoni lappal és illetékbélyeggel ellátva jóváhagyatja az Önkormányzattal. Jogerős önkormányzati telekalakítási határozat és záradékolt vázrajzok birtokában a földhivatal ingatlan nyilvántartása átvezeti a telekhatár változást.
  4. Kivitelezéssel kapcsolatos földmérési teendők – amennyiben a telekhatárok rendben vannak – az épület kitűzése a telken. A kivitelezés az építkezés megkezdése előtt két héttel az illetékes Önkormányzatnál bejelentési kötelezettség alá tartozó tevékenység. Ebben az időszakban célszerű elvégeztetni az épület alapjának vagy falainak kitűzetését, mivel az Önkormányzat megtekintheti azt a helyszínen. Minden esetben kitűzési vázlat készül, melye az Önkormányzat bekér és egyben az építési napló melléklete is. Ebben rögzítve vannak az épület külső méretei és a telken való vízszintes és magassági elhelyezése. Az épület kitűzése és a falsíkok kibiztosítása szolgál a továbbiakban arra, hogy a kivitelezés folyamán támpontot nyújtson a kivitelezők részére.
  5. Az építkezés befejezésekor, amennyiben megkapják a Használatbavételi engedélyt a tulajdonos köteles 30 napon belül az illetékes Körzeti földhivatalnál azt bejegyeztetni. Ez két részből áll. Egyszer Épületfeltüntetési vázrajz készül, mellyel felvezetésre kerül az épület a földhivatali térképre, másrészt az Ingatlan nyilvántartásban a tulajdoni lapon is bejegyzésre kerül a telek művelési ág rovatában.

Az itt felsorolt tevékenységek ingatlanrendezői engedélyhez kötött munkák. Csak az országos névjegyzékben szereplő minősített földmérők végezhetik.

Fazekas Zoltán
ingatlanrendező földmérő

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

2 comments to Mikor és miért van szükség földmérőre?

  • Lőrincz Imréné

    Tisztelt Fazekas Zoltán!

    Sajnos a pecsétről nem tudom pontosan megállapítani, hogy Ön-e az, aki 2009-ben elkészítette a 1025 Budapest, Szemlőhegy utca 14/a. tsasház alaprajzait, ha igen szeretném felvenni a kapcsolatot Önnel.

    Tisztelettel Lőrincz Imréné

  • Végh Zoltán

    A cikk megjelenése óta változás történt.- Kérelmet adtam be a körzeti földhivatalba.2011.0.31.Telekalakítás földhivatali eljárásban tárgyban eljárva nálam a hatóság azt a régi eljárást alkalmazza, ami a cikkükben szerepel.
    A változás pedig lényében arról szól, hogy az önkormányzatot azóta a kormányrendelet kiiktatja az eljárásból, gyorsabbá tétel okán, s azt két szakaszra bontva a körzeti földhivatalra, a fellebbezés lehetőségét pedig a megyei földhivatalra bízza.
    Jogos-e ezek után az én esetemben, akitől az építési iroda, noha oda kérelmet telekalakításra be nem adtam, mégis,arra hivatkozva az építési hatóság műszaki rajzot és illetékbélyeget kér.Ez idő alatt az eljárás felfüggesztés alatt áll.Tisztelettel: Végh Zoltán

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>