Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Milyen passzívházban élni? - téli tapasztalatok

5 tagú családunk a 2. telet töltötte a kétszintes passzívházban.

Ebben az évben a fűtési szezon november 20. és március30. közé esett. Bármilyen alacsony volt a kinti hőmérséklet, nem volt szükség fűtésre, amikor legalább napi 6 órát sütött a nap.

A házban egyenletes a hőmérséklet, friss a levegő, nincs huzat, nincs túlzott páratartalom, így a falak penészedése szóba sem jöhet.

A ház nagyon kellemes, komfortos életteret nyújt.

2011 augusztusában költöztünk be házunkba. A falazat 20 cm mészhomok tégla és 30 cm polisztirol grafit hőszigetelés. Ablakaink 3 rétegű passzívház szintű nyílászárók. Földhőhasznosítóval egybekötött hővisszanyerős szellőzőrendszer biztosítja a friss levegőt.

Nem vezettük be a gázt, a kiegészítő fűtési rendszer elektromos árammal működik. Azért döntöttünk az árammal üzemeltethető rendszer mellett, mert az elektromos áram biztosítására a későbbiekben napelem telepítését terveztük.

Fűtési rendszer:

Az első télen csak a szellőzőrendszerhez kapcsolt 2 kW-os fűtőregiszter tartozott a kiépített fűtőrendszerbe. Természetesen a számítások szerint szélsőséges esetekre még szükségünk volt kiegészítő fűtésre. Az első télen két mobil, 2,4 kW-os ventillátoros hősugárzóval oldottuk meg a kiegészítő fűtést. A hősugárzóknaponta maximum 1-2 órát üzemeltek, időjárástól függően.

A ház fűtése így biztosítható volt, viszont a következőket tapasztaltuk:

– A fűtőregiszter csak nappali áramra köthető. (Sajnos a mi esetünkben műszaki probléma miatt többször nem is számíthattunk rá.)

– A ventillátoros hősugárzók folyamatos zúgással járnak, ez napi több órán keresztül nem komfortos.

– Folyamatos odafigyelést, kézi irányítást igényelt a fűtés ki-be kapcsolása.

A második télre, az első tél tapasztalataiból kiindulva, mechanikus termosztáttal ellátott elektromos radiátorokat szereltünk fel, így azokat vezérelt áramra is rá lehetett kötni. A földszinten, a nappali-étkező térben két (egyenként 1,2 kW, illetve 2 kW teljesítményű), az emeleti folyosón pedig egy 1,4 kW-os radiátor napi maximum nyolc óra vezérelt áram szolgáltatás mellett egyenletesen 20 C-on tartotta a hőmérsékletet, kézi beavatkozás nélkül. A légfűtést nem használtuk.

A második idényben  a vezérelt áramra való áttérésnek is köszönhetően 78 ezer Ft-ra csökkentette az éves fűtésszámlánkat (177 m2 nettó lakótér).

Néhány dologra érdemes odafigyelni, hogy mindig kellemesen egyenletes maradjon a hőmérséklet:

– Télen, akkor sem érdemes nagyon lecsavarni a fűtést, ha nem tartózkodunk otthon, mert hosszú idő alatt melegszik fel a ház, és ugyanannyi energia szükséges a visszamelegítéshez, mintha egyenletesen meleg maradt volna.

– Télen a szellőzőberendezést alacsonyabb fokozaton működtetve elkerülhető a páratartalom lecsökkenése.

A ház tervezésénél a szerkezetet tartottuk a legfontosabbnak, a gépészetet igyekeztünk a legegyszerűbben megoldani . Az eredménnyel elégedettek vagyunk. Hosszú távú terveink között még mindig szerepel a napelem telepítése. A háztartási áram fogyasztást is, amennyire lehet minimalizáltuk, energiatakarékos izzók, illetve háztartási gépek használatával.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

1 hozzászólás Milyen passzívházban élni? – téli tapasztalatok

  • Aradi Árpád

    Helló,

    Olvasván a cikket (és nem láttam benne típusleírást) ajánlom.
    2 évvel ezelőtt vettem elektromos radiátorokat ebből a típusból:
    http://www.glamoxfutes.hu/
    Rendkívül nagy megelégedéssel használom őket.
    Bár csak egy 3 szintes 12 lakásos régi építésű épületben lakom, de a távfűtésről átállva erre, harmadára csökkent a fűtési költségem.
    üdv
    Aradi Árpád

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>