Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Minősített passzívház építés bemutatása. 1.rész: alapozás-falazás

passzivhaz-bejarat
Tervező: Sigray + Partner Építész Iroda Forrás: Szentesi

Korábban írtunk a szegedi minősített passzívház tervezésének folyamatáról. Visszautalva előző cikkünkre elmondhatjuk, hogy már a telek kiválasztása is fontos volt az épület szoláris nyereség szempontjából ideális tájolásához. A tervezésnél pedig a legapróbb részleteket is át kellett gondolnia és ki kellett dolgoznia a tervezőnek a hőhidak elkerülése, minimalizálása és a légtömör épület létrehozása érdekében. A kiviteli tervek számos csomóponti rajzot is tartalmaztak. Ebben a fázisban történt az előminősítés is, amely az építészeti és gépészeti tervek, valamint az ekkorra már elkészült energetikai számítás előzetes vizsgálatát jelenti. Az előminősítés megléte bizonyítja, hogy az elkészült tervek pontos kivitelezésével minősített passzívház épülhet. A hat hónapos tervezési, engedélyezési folyamat után kezdődhetett a lapostetős passzívház kivitelezése.

Passzivhaz-Szeged
Tervező: Sigray + Partner Építész Iroda Forrás: Szentesi

Alapozás

Az alapozáshoz szükséges földmunkával egyidőben történt a tervezett szellőzőrendszerhez kapcsolódó földhőhasznosító rendszer csöveinek a fektetése is. A ház mellett 1,8 méter mélyen kellett a csöveket elhelyezni, ez a rendszer vesz részt a levegő előhűtésében nyáron, valamint előfűtésében télen.

Passzivhaz-alapozas-foldho
passzivhaz-lemezalap
Az alapozás előkészítése folyamán a talaj tömörítése után a geotextíliára tömörített zúzottkő réteg került. A gépészeti és villamos csövezés után következhetett a lemezalap alatti Floormate és Roofmate szigetelés fektetése. Ez már a termikus burok része, és a lemezalapnak köszönhetően szinte folytonosan határolja az épületet alulról. Egyedül a szennyvízcsövek és a villamos csövek törik át, így nagyon gondosan kell megoldani azok szigetelését a hőhidak minimalizálása érdekében. A szigetelésre elkészült vasalási munkák után következhetett a lemezalap öntése. A szükséges kötési idő leteltével kezdődött a tartófalak alatti vízszigetelés lerakása, majd a falazás.

Falazás, födémek

Az épület tartófalai 20 cm-es Silka mészhomoktéglából épültek. A mészhomoktégla nagyon tömör és jó hőtartó képességgel rendelkezik.

A 30 cm-es Austrotherm Grafit Reflex szigeteléssel együtt a hőátbocsátási tulajdonságai is alkalmasak passzívház építésére. A mészhomok tégla falazása vékonyágyazatú habarcsba történt.

A tégla vágása, mozgatása, vésése nehezebb, mint a hagyományos kerámia tégláké, de rendelkezésre állnak olyan szerszámok (pl. vizes vágó, habarcsterítő szánkó), amelyek megkönnyítik vágását, rakását. A tartófalak esetében ajánlott a szennyvízcsövek részére eleve hornyot meghagyva falazni, elkerülve a későbbi horonyvágást. A földszinti tartófalak és betonpillérek elkészülte után került helyére az előregyártott vasbeton lépcső, majd következhetett a földszint feletti födém zsaluzása és vasalása.

Ekkor kerültek be a Schöck Isokorb hőhídmegszakító elemek is a fedett terasz födémlemeze és a termikus burkon belüli födémlemez közé, valamint az attikafal pilléreihez.

Passzivhaz-falazás

Forrás: Szentesi

passzivhaz-hőhídmegszakítás--pillér
A vasalás elkészülte után a gépészeti csövek kirekesztése, a villamos csövezés majd a födém betonozása következett. A második szint falazása és a zárófödém hasonlóan készült az előzőkhöz. A zárófödém zsaluzásakor szintén Schöck Isokorb elemek kerültek az attikafal pilléreihez. A válaszfalazás 10 cm vastag Silka mészhomoktéglából készült.

Passzívháznál arra is figyelni kellett, hogy a megfelelő légtömörség érdekében ajánlatos a tartófalak és válaszfalak találkozási felületét gipszes vakolattal ellátni még a válaszfal felhúzása előtt. A hagyományos kiékelés helyett rugalmasan kellett a födémhez kapcsolódást megoldani a födém esetleges lehajlását figyelembe véve. A falazáskor és a födémek betonozása folyamán nagyon pontos kivitelezésre van szükség, mert a légtömör épületszerkezetet és a szigetelés folytonosságát így lehet csak elérni.

passzivhaz-födém
passzivhaz-valaszfalazás
Cikksorozatunk következő részében a nyílászárók és árnyékolók beépítéséről valamint a légtömörségtesztről számolunk be.
TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

3 comments to Minősített passzívház építés bemutatása. 1.rész: alapozás-falazás

  • Imre

    Tisztelt weboldal. Azota eltelt 6 ev. Van barmilyen informacio mennyi a rezsije a haznak?
    Koszonom

  • El Koulali Karim

    Nagyon érdekelne, mennyi a rezsije a háznak !

    • ph-magazin.hu

      Tisztelt Érdeklődő!

      A ház lakói augusztusban költöztek be, így még az első telük sem ért még véget. Hiába mondanánk egy havi rezsit, mert a fűtési idény sokkal rövidebb egy passzívházban, nem lehet az eddigiekből az éves fűtésköltséget megbecsülni.
      A későbbiekben beszámolunk a tapasztalatokról.

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>