Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Aktív ház építkezést látogattunk meg

aktív ház

A most bemutatásra kerülő, épülő aktív ház 30 év alatt annyi energiát termel, amivel kompenzálja a felépítése, és az üzemeltetése során keletkező CO kibocsátást. Egyedülálló, részletes energetikai számítás készült, amely nemcsak az épület üzemeltetéséből származó  COkibocsátást, hanem a felhasznált építőanyagok, gépészeti berendezések előállítása (beleértve a szállítást is) során keletkező légszennyezést is figyelembe vette.

Meglátogattuk az építkezést, a határtól 1 órányi autóútra épül Ausztriában a Velux Cégcsoport újabb jövőbe mutató, példaként szolgáló családiháza, egy aktív ház.

A Model Home 2020 elnevezésű kezdeményezésről, amely során a VELUX Cégcsoport több partner közreműködésével 6 jövőbe mutató  építkezés jegyében készülő házat épít fel Európában, már olvashattak korábbi cikkeinkben (a dán pédákat mutattuk be korábban).  Most az egyik olyan aktív házat szeretnénk bemutatni, amely tőlünk nem messze, Pressbaumban épül. 

 
 
 aktív ház építkezés

A falpaneleket hőszigeteléssel együtt szállították a helyszínre

 

Egy keskeny, erdős, nagy lejtésű telekre írtak ki meghívásos tervpályázatot. A nyertes pályamű a vorarlbergi HEIN-TROY ARCHITEKTEN építészirodából Matthias Hein és Juri Troy által tervezett épület lett.

 aktív ház napelemekkel

Az aktív ház szekezete: 

Falszerkezet:      

Fa panelek, gyapjú, len, illetve cellulóz hőszigeteléssel kitöltve.

Az épület tartószerkezete és homlokzat borítása egyaránt a közeli erdőből kitermelt fából készül. Fontos szempont volt a tervezésnél az építőanyagok helybeli beszerzése, hiszen az átfogó energetikai számításban az építőanyagok szállításának CO2 kibocsátása is szerepet játszott.

A falszerkezet fa panelekkel épül, az előregyártott panelek hőszigetelése cellulóz szigetelés. A panelek cellulóz hőszigeteléssel való megtöltése még a gyárban történik meg, így már a kész, dobozszerű paneleket építik be a helyszínen.

A falpanelek belső oldalára lécváz kerül, amelyet gyapjú hőszigeteléssel töltenek ki. A belső sík záró burkolata 2 rétegű gipszkarton lap.

A gyapjúval kitöltött lécvázak között a villamos vezetékek futnak. A tervezett épület épületfelügyeleti rendszerrel épül, így sok vezetéket kellett elhelyezni. A későbbiekben a használat során minden fontos adatot mérnek majd, többek között a levegő CO2 tartalmát is.

Az előregyártott falpanelekbe légzáró szalagokkal építik be a tetőtéri ablakokat.

 

A falszerkezet külső felülete szintén lécvázat kap, amelyet már nem hőszigeteléssel töltenek meg, ez a réteg egy átszellőztetett légréteg lesz. A külső vázra faburkolat kerül.

Tetőszerkezet:

Szintén fa panelek, cellulóz hőszigeteléssel kitöltve.

Alapozás:

Lemezalap, XPS hőszigeteléssel.

A beton épületrészek SLAGSTAR ökobetonból készültek.

Nyílászárók:

3 rétegű, fa ablakok, illetve 3 rétegű Velux tetőtéri sík ablakok.

Az összes alapterület 40 %- ának megfelelő felületű nyílászáró kerül beépítésre az épületben. Ezért is nevezték el a házat Napfényháznak / Sunlighthouse/.

Belső terek:

Már most az építkezés alatt érezhetőek a kialakuló kellemes belső terek. Nagy szerepe van a házban a nyílászárók érdekes hatásának. A tervezés során fontos szempont volt minél több napenergia becsalogatása a házba.

Milyen megújuló energiát hasznosítanak majd az épületnél:

A megújuló energiák közül a legnagyobb hangsúlyt a napenergia kapta. A déli tetőfelületen 8 m2 napkollektort helyeztek el, amely energianyereségét a melegvíz előállításra használják, illetve 46 m2  napelem termeli majd az áramot.

Az egész tetőfelületet beborító napelemek, napkollektorok, és a tetőtéri ablakok harmonikus hatást nyújtanak. A napkollektorok, és napelemek látványa már nem szokatlan megoldás. Szokja a szemünk, hogy már nemcsak tetőcserép , kémény, tetőtéri ablak van manapság a tetőkön. A napelem és napkollektor is lassan hozzátartozik a tető fogalmához.

A földhő hasznosítása is szerepet kap a jövő házában. A talajban elhelyezett csöveken keresztül érkezik az előmelegített levegő.

A környezettudatosság elvét követve csak energiahatékony háztartási eszközöket és víztakarékos szanitereket szereltek be.

Mindezeknek köszönhetően a ház több energiát termel, mint amennyit fogyaszt és 30 éven belül kompenzálja a felépítéséhez szükséges CO2 kibocsátást.

A ház még idén átadásra kerül. Természetesen a ház lakóinak fogyasztását pontos műszerek mérik majd a használat során. Biztosan sok információt adnak majd a számok a jövőbeli aktív házak építéséhez.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás