Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Napelem telepítés Magyarországon

napelem

Hazánk szerencsés fekvése miatt, napsütötte órákban gazdag. Ennek és az utóbbi években tapasztalható napelem árcsökkenésnek köszönhetően, állami támogatás nélkül is, belátható időn belül megtérül az úgynevezett hálózatra visszatápláló naperőmű, más néven napelemes rendszer.

Hazánkban jellemzően a polikristályos napelemek a népszerűbbek. Ezek élettartama, teljesítmény és ár/érték aránya a legkedvezőbb. Napelemek esetében különösen érdemes a minőségre nagy hangsúlyt fektetni, hiszen több évtizedes élettartamra tervezünk. A jó minőségű napelem élettartama 25év fölé tehető, amit gyártói garanciákkal biztosítanak.

Magyarországon általában 2-5 kW-os rendszereket vásárolnak családi házakra.  9-20 táblás rendszert jelent, 15-32 m2felületet igényelnek.

Milyen felületen helyezzük el a napelemet?

  • 30 – 45 fokos hajlásszögű tető az ideális
  • 25 fok alatti tetőnél már nagyon koszolódik a napelem, és emiatt is romlik a teljesítmény
  • Déli tetőfelület esetén, valamint ideális lejtésnél 100 %-os a hozam
  • Homlokzati függőleges elhelyezésnél csökken a hozam, csak 70%-kal lehet számolni déli felület esetén. (K- Ny-i tájolásnál 50%)
  • Fedélszék tervezés  esetén érdemes megfelelő helyet biztosítani a napelemeknek.
  • Tetőtéri ablak felett legyen szabad felület a tetőn 2-3,6 m.
  • Mennyi áramot termel egy napelem? 

  • Déli tájolású felületnél, ideális hajlásszögű tetőnél 1 kW-os napelem évente 1250 kWh áramot termel. ( Ez az érték Spanyolországban 1500 kWh lenne)

           Mennyibe kerül a napelem?

  • Egy jó minőségű  2 kW-os rendszer , (8 táblás) bruttó 1. 7-2 millió Ft-os ár körül mozog. Ez az ár tartalmazza a telepítés és az engedélyeztetés költségét is. Ekkora teljesítményű  rendszer optimális tájolás esetén 2.350 kWh-t termelhet évente.

          Mikor térül meg?

  • A fenti rendszer 5 %-os villamos energia ár éves emelkedés mellett 12-13 éves megtérülést jelent.
  • A napelem rendszer működése rendkívül egyszerű és karbantartásmentes. A napelem táblák közvetlenül fényből állítanak elő villamos áramot. Az így megtermelt egyenáramot egy inverter segítségével hálózati váltakozó árammá alakítjuk, majd rászinkronizálva a hálózatra betermeljük azt, egy ad-vesz fogyasztásmérőn keresztül. Az ad-vesz, más néven szaldó mérőt a jelenlegi fogyasztásmérő helyére, az áramszolgáltató helyezi el. A naperőmű így nem igényel akkumulátorokat, a közcélú hálózatot használjuk pufferként, és igény esetén vételezhetjük vissza az oda betermelt áramot.

Mennyiért vásárolja vissza az áramellátó a megtermelt villamos áramot?

  • Jelenleg nem éri meg túltermelni, hiszen 22-26 Ft-ot fizetnek a megtermelt áramért.
  • Érdemes a rendszert akkora teljesítményre tervezni, amely a fogyasztást fedezi. Családi ház esetén nem megtérülő beruházás a többlettermelésre, értékesítésre tervezett naperőmű. Saját elektromos energia igényünk füst és CO2 mentes megtermelésére azonban tökéletes megoldás.

Későbbiekben folytatjuk cikksorozatunkat a napelemes rendszerek telepítéséről. (ph-magazin)

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

6 comments to Napelem telepítés Magyarországon

  • Kerekes Béla

    Tisztelt Menyes Vilmos úr!

    Sok kínai napelem is megjelent a piacon. Mire kell figyelni a napelem vásárlásnál? Milyen gyártói adatokat érdemes lekérni, hogyan lehet megállapítani, hogy egy napelem jó minőségű-e?

    • Tisztelt Kerekes Béla Úr!

      Nagyon nehéz megállapítani a napelemekről,hogy valóban jó minőségű e. 2 méterről látszatra minden napelem egyforma. Közelebbről már látszik az összeszerelés minősége. Érdemes megnézni, hogy a cellák mennyire precízen helyezkednek el. Nincsenek e elcsavarodva illetve, hogy a távolságok egyformák e. Ebből látszik, hogy mennyire precíz a gyártási technológia. A tartóssága azonban a felhasznált anyagoktól és a rendszeres minőség-ellenőrzéstől is függ. A keret is árulkodó jel lehet. Kézbe véve érezhetjük, hogy mennyire merev, robosztus a napelem. “Anyagtakarékos” keretnél A4-es lapként viselkedik a tábla, ami elég ijesztően hat.

      Én azzal szoktam érvelni, hogy a legfontosabb az, ki adja a garanciát. Egy nagy múltú cég, valószínűleg megtalálható lesz évtizedek múlva is. Érdemes márkás, nagy mennyiségben gyártott típust választani olyan forgalmazótól, akiben megbízunk.
      Olcsóbb Kínai napelemeknél probléma lehet, hogy nem biztosított az utánpótlás, így bővítés, vagy csere esetén ez gondot okozhat.

      Napelem esetén az alap adat a Watt peak(Wp). Ezt és még jó néhány adatot közölnek a gyártók, a napelem letölthető adatlapján.

  • Ehhez a beruházáshoz valóban kell némi elkötelezettség a környezettudatosság irányába. Tisztán üzleti oldalról megközelíteni egyik megújuló energiaformát sem érdemes. Megrendelőink nagy része úgy gondolja, hogy “ha megteheti, miért ne”. Egyikük azt mondta, “a Hybrid Prius más autóhoz viszonyított felára sem biztos,hogy megtérül egyhamar, de megtehetem, hogy tegyek valamit a környezetért. Magamból kiindulva, a házam szigetelése is legalább 10 éves megtérüléssel bír lehet, nem is maradok addig benne és mégis úgy gondoltam, hogy ennyit meg kell tennem azért, hogy ne pocsékoljam a gázt. Mi is reménykedünk némi árcsökkenésben, de 50% túl szépen hangzik. Különböző szakmai fórumok szerint, 2012 forduló pont lesz a napelem gyártás terén. Valamelyest mérséklődhet az ár, de szerintem az inverterekben van több tartalék.

  • Szentesi Andrea

    A megtérüléssel kapcsolatos megjegyzés: Mi is végeztünk megtérülési számításokat, mert szeretnénk napelemeket. A beruházás megtérülésének mérlegelésénél bele lehet számítani a befektetett összeg elmaradt hasznát (átlagos banki kamatát) is. Ebben az esetben már 20 év fölé kerül a megtérülés. 20 év fölötti megtérülésnél gyakorlatilag előre kifizetjük a 20 éves villanyszámlát. Persze nincs számszerűsítve a környezetterhelés csökkenése. Az Öko-logikus konferencián az egyik előadáson elhangzott, hogy várhatóan 4 éven belül felére fog csökkenni a napelemek ára. Mi arra várunk, hogy 15 év alá kerüljön a megtérülés a fenti módon számolva.

  • Magyarországon sok minden másképp van mint Németországban.
    A tetők jelentős hányadán épp csak annyi hely van,ami az épület energia igényét fedezi, tehát nem is jellemző, hogy extra áramokat tudnánk termelni. Ettől még valóban elkeserítő, hogy nyomott áron veszik át az áramot úgy, hogy állami támogatás sincs a beruházásra.

  • Péter Róbert

    A Magyarországon megtermelt napenergiát olcsóbban veszik át mint Németországban! Miért is??? A Magyar áram rosszabb mint a Német!!???

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>