Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Német példa passzívházként épült családi házra

nemetpasszivhaz1

Architekturbüro: PEAF

Németországban gyakran keresek fel már megépült passzívházakat. A bent lakókat tapasztalataikról kérdezem az épülettel, és a beépített gépészeti rendszerekkel kapcsolatban.

A most bemutatott passzívházban egy idősebb házaspár lakik. Az építtetők, akik az új építésű passzívházzal amennyire lehet, függetleníteni szerették volna magukat az emelkedő energiaáraktól, nagyon jól érzik magukat a minimális energiafogyasztású, világos, nyitott terekkel rendelkező passzívházukban.
A passzívház 2004-ben épült. A PHPP energetikai számítás eredménye az épületnél 14,4 kWh/m2év lett. Az épület teljesen alápincézett, földszint, és emeleti szint került kialakításra. A szabadon álló családi ház hasznos lakóterülete 313 m2. Ilyen nagy területű családi háznál is elérhető a passzívház kritérium még akkor is, ha csak két fő lakja.

Architekturbüro: PEAF

Architekturbüro: PEAF

Passzívház minősítésű fa-alu nyílászárók kerültek beépítésre, elektromos üzemeltetésű külső zsaluziával, mely rendszer jól védi a nyári túlmelegedéstől az épületet. Az építési mód ún. masszív falazat, hőszigetelő rendszerrel. Esővízgyűjtőt építettek a ház mellé, melynek az összegyűjtött vizét jól tudják hasznosítani a kert öntözésére.

A gépészeti rendszer egy kontrollált hővisszanyerős szellőzőrendszerből áll, egy napkollektor rendszerből, amelyhez kapcsolódva egy nagyméretű víztartályt helyeztek el a pincében. A gépészeti rendszerhez tartozik még egy pellet kazán, amelyhez egy automatikus adagoló tartozik. A pellett kazánt szintén a pincében helyezték el. A kazánhelyiség mellett közvetlenül egy külön kis helyiségben van a pellet tároló, amelyből csövön összekötve a másik helyiségben lévő kazánba adagolja automatikusan a pelletet. Az utántöltés kívülről angol aknán keresztül történik. Bár az épület teljesen alápincézett, mégis biztosított a kert kapcsolat, hiszen az angolaknákon keresztül oldották meg a pince természetes fénnyel való biztosítását, ill., a kazán feltöltését.

Architekturbüro: PEAF

Architekturbüro: PEAF

Az északra tájolt lépcsőházból ill., egy szeparált, a kertből a pincébe vezető lépcsővel oldották meg a pince-kert kapcsolatot. A földszinten egy nagyvonalú konyha, étkező, nappali térkapcsolatot alakítottak ki. A lakóterület délre, nyugatra, ill., keletre tájolt. Mivel elég nagy a szomszédos épület beárnyékolása a déli oldalról, ezért az árnyékhatás számításával optimalizálták a déli nyílászáró felületeket. Ebben az esetben nem volt célszerű a déli fronton  nagy üvegfelület kialakítása.

Architekturbüro: PEAF

Architekturbüro: PEAF

Az épületben érdekesség még, hogy egy télikert került az ún. termikus burkon kívül kialakításra.

A házaspár nagyon szereti a passzívházat. Kellemes lakóteret biztosít, minimális üzemeltetési költségek mellett.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

6 comments to Német példa passzívházként épült családi házra

  • Pál

    Kedves Judit!
    Szeretném megkédezni, hogy a gépészeti egység a passzív háznál mindenképp a házon belül kell, hogy legyen, vagy lehet egy a házhoz közel álló épület része is (különálló garázshoz csatlakozva)?
    Egy kb. 300-350 nm-es passzív háznak mekkora gépészeti térre van szüksége?

    Köszönettel:
    Pál

    • Sigray Judit

      Kedves Pál!

      Gépész kollégám válaszát tolmácsolom:

      Lehet passzívház úgy is, ha a gépészeti helyiség a termikus burkon kívül van, de ez az energetikai számítás folyamán rontó tényező, ugyanúgy mintha az elosztó hálózat vezetése is a passzívház részén kívül lenne megoldva.

      Ekkora épület gépészeti berendezései kb. 6-8nm-es helyiségben férnek el. Természetesen nagyon függ a méret a rendszer típusától, hiszen egy pellett kazán esetében nagy pellett tárolóra is szükség lehet.

  • József

    Kedves Judit. Most tervezik a családi házam és energiatakarékosra szeretném építeni.Viszont egy világos és jó nagy ablakokkal ellátott házat szeretnék,a nappali 40m2 és a fele szinte ablak lenne földig érő angol ablak. Lehet ebből energiatakarékos ház? Előre is köszönöm válaszát.

    • Sigray Judit

      Kedves József!

      A passzív házaknál nagyon hasznosak a nagy nyílászáró felületek abban az esetben, ha jó a tájolásuk, és jó hőtechnikai tulajdonságokkal rendelkezőek a beépítendő nyílászárók. A kivitelezéskor az ajtók légtömör, szakszerű beépítésére kell majd odafigyelni. Még a tervezési szakaszban kell végiggondolni az ajtóküszöbnél adódó csomópontot hőtechnikai szempontból is, hiszen, ha azt nem megfelelően alakítják ki, nagy hőhíd hatás léphet fel.

  • Nagy Eszter

    Az után érdeklődnék, hogy miért szükséges egy pellet kazán egy passzívházban. Nem célszerűbb a minimális fűtési igényt a levegő előfűtésével megoldani ? A másik kérdésem, hogy a pince a termikus burok része ennél a háznál ?

  • Sigray Judit

    Kedves Eszter!

    A pince a termikus burkon belül van. Az idősebb házaspár szerette volna bebiztosítani magát, (ahogy ők mondták), ezért szerettek volna egy általános fűtési rendszert is kiépíteni.
    Sigray Judit

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>