Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Norvégiában aktívház lakótelep épült

Norvégiában városfejlesztési projekt is népszerűsíti az Európa-szerte egyre nagyobb teret hódító aktívházakat

A széndioxid-semleges aktívházak száma Európa-szerte gyarapszik. Egyre több országban alkalmazzák a fenntartható működés mellett az élhető beltéri környezetre is tekintettel lévő építészeti megközelítést. Norvégiában, Stavanger városában, egy komplex területfejlesztési mintaprojekt keretében készült el 1 aktívház. A Jadarhus ISOBO aktívház különleges építőipari és energetikai megoldásokkal rendelkezik: a lakók a világítást vagy a fűtést okostelefonjuk segítségével is vezérelhetik. A VELUX Cégcsoport támogatásával megépült otthonban két évig követik nyomon a lakók tapasztalatait és a ház teljesítményét.

2011 végén fejeződött be a norvégiai Sandved West területfejlesztési projekt, amely három fázisban valósult meg: 12 családi ház, 18 sorház, valamint 36+12 apartman sorház épült fel. A projekt keretében 12 alacsony energia-felhasználású házat is építettek és 1 aktívházat. Az ISOBO aktívház elsődleges célja, hogy többféle, különböző műszaki és energetikai megoldást teszteljen egy ház falain belül. A modell másik funkciója megvizsgálni azt, milyen intézkedések szükségesek a lehető legoptimálisabb beltéri légállapot biztosításához. Az aktívház azzal a feltétellel került értékesítésre, hogy két évig nyomon lehessen követni a lakók tapasztalatait és az épület teljesítményét.

Az aktívház megépítése során a környezetre gyakorolt pozitív hatás is fontos szempont volt. A területfejlesztési projekt több környezetvédelmi intézkedést is magába foglalt, úgymint a megfelelő terület kiválasztása, a hatékony közlekedési útvonalak kialakítása, az építkezés során az energiafelhasználás és az építési hulladék fokozott csökkentése.

Tornóczky Mónika, a VELUX Magyarország Kft. építésze elmondta, hogy „A Jadarhus ISOBO aktívház azért kiemelkedő modell, mert a fenntartható építészeti megközelítéseken túl különböző technikai és műszaki megoldásokat is biztosít az energiahatékonyság érdekében. A tetőtéri ablakokon bejutó természetes fény növeli a szoláris hőnyereséget, valamint jelentősen javítja az életminőséget, a komfortérzetet.”

 

A Jadarhus ISOBO aktívház modell 7 lépésben valósítja meg a fenntartható, pozitív energiamérlegű működést:

  1. Napkollektorok: a ház 4 db, összesen 8 m2 felületű napkollektorral rendelkezik, amelyek a használati melegvíz-szükséglet 50%-át képesek előállítani.
  2. Hőszivattyúk: a fűtéshez szükséges energia 85%-át, a használati melegvíz-szükséglet 40%-át képesek biztosítani.
  3. Földkollektor: a szellőztetési rendszerhez csatlakoztatva lehetővé teszi a belépő levegő előhűtését vagy előfűtését.
  4. Kiegyenlített szellőztetés: friss levegő biztosítása minimális hőveszteséggel – 90%-os hatékonyságú szellőztetési rendszer.
  5. Melegvíz-egység: a napkollektorok és hőszivattyú segítségével előmelegített víz két tartályban helyezkedik el: az egyik a melegvíz-használatot biztosítja, a másik a fűtéshez járul hozzá. A melegvíz-egység intelligens rendszer vezérlésével működik, hogy a legtöbb energia környezetbarát forrásból származzon.
  6. Intelligens ablakok és árnyékolók: az intelligens rendszer segítségével az optimális szellőztetésnek megfelelően lehet nyitni és zárni az egyes ablakokat, a külső árnyékolók segítségével pedig, szabályozni a házat érő hőterhelést.
  7. Napelem panelek: a házon 8 db, tetőbe integrált napelem panel található. A napelemek a világításhoz és az elektromos berendezések működtetéséhez szükséges energia kb. 17%-át fedezik éves szinten.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás