Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Passzív házak homlokzati színezése

Passzív házak homlokzati színezéseA passzív házak általában egyszerű házak, ezért a homlokzati színezés fontos design elem lehet. A színezés kiválasztásánál azonban óvatosan kell eljárni, nehogy a passzívház csak egy általános ház falszerkezetének energetikai értékét mutassa egy idő után.

A szerkezet nedvességtartalma befolyásolja a hőszigetelő anyagok hőtechnikai tulajdonságait, már kis nedvesség hatására (ez alól talán a cellulóz hőszigetelés kivétel) is sokat vesztenek értékükből.

Az erős színeknél a nyári napsugárzás hatására a homlokzat felületén hajszálrepedések keletkezhetnek, és rögtön elindulhat a nedvesség felszívódás.

A vakolat gyártók a színskálán jelölik a színek telítettségét, és felhívják a figyelmet, mely színeknél kell erősített hálózást használni.

Manapság nagyon divatos szín a fehér a modern épületeknél. Nem csoda, hiszen a fehér végigsöpör a divat minden szereplőjénél, autóknál, bútoroknál, burkolatoknál, számítógépeknél, használati tárgyaknál is kedvelt szín manapság.

Passzív házak homlokzati színezése 2

És a fehér mánia alól miért lenne kivétel az épület.

Szerencsére a vakolatgyártók nem ismerték fel a divat trendet, és nem emelték fel, az amúgy alapáras fehér homlokzati színezőket.

Ph-magazin.hu

Homlokzat színezése STO irányelvek szerint:

A sötétebb intenzív színek alkalmazásának vannak korlátai vakolat és festés esetében is. Nagyon sötét tónusú színek egyáltalán nem állíthatóak elő a kiváló páraáteresztést biztosító kötőanyagok (szilikát  és szilikon) esetében, mert elveszítenék a jó páradiffúz tulajdonságukat. A színkártya színkódja mellett egy karika jelzi a gyártható színeket.

A polisztirolos hőszigetelések estében különösen nagy jelentősége van a sötétebb színhasználat körültekintő használatának, hiszen ezek intenzíven melegítik a hordozó felületet, azaz a polisztirolt. Egy feketéhez közeli szín esetén akár 80 C fokra is felhevülhet a felület és ez a hőmérséklet már a polisztirol tönkremeneteléhez vezethet. A hőszigetelő rendszerek esetében a világossági érték, amely a színkártyán az ötjegyű színkódot követő fekete négyszög után van feltüntetve (1- és 100 közötti érték) semmiképpen nem lehet 28 alatti érték.

Tudni kell még, hogy a sötétebb intenzív színek sokkal érzékenyebbek (kötőanyagtól is függő) a kifoltosodásra, karcolásra, színeltérésekre.

Talán nem elhanyagolható szempont az sem, hogy általánosságban minél sötétebb a választott szín, annál drágább a festék vagy vakolat. Ennek oka, hogy a pigmentek mennyisége növekszik meg elsősorban a sötét színek esetében.

Tervezőknek javasolt az anyag és színválasztást a gyártóval egyezteni.

Kiss  Árpád  építész Színdinamikai szakmérnök

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás