Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Passzívházak hűtése

Passzívház tervezésénél, építésénél nem csak a téli transzmissziós hőveszteség minimalizálására, hanem a nyári felmelegedés határértéken belül tartására is nagy figyelmet kell fordítanunk (minősíthetőség feltétele a hűtés fajlagos energaigényének 15 kWh/(m2a) érték alatti eredmény tartása a PHPP számítás alapján, illetve javasolt a túlmelegedés gyakoriságát 10% alatt tartani).

A passzívház hűtésének tervezése nem kimondottan csak épületgépészeti feladat, hanem komoly összehangolt munkát kíván a Megbízóval, és az Építész tervezővel is.

Amennyiben lehetséges épületgépészeti szempontból a passzívházak hűtését passzív hűtéssel érdemes megoldani (ezzel is üzemeltetési energiát és költséget spórolhatunk meg),  ami intenzív éjszakai átszellőztetést jelent. Így az éjszakai és reggeli hűvös levegővel hűtjük le a szerkezeteket.

Másik épületgépészeti megoldás a gépi szellőztetéssel történő hűtés, ami azt jelenti, hogy a fűtési hőszükséglet csökkentése miatt már betervezett központi hővisszanyerős szellőztető gépet nyáron hűtésre használjuk (lásd. korábbi cikkünket a „Hogyan oldható meg a passzívházak hőcserélőjének fagymentesítése?”).

Ebben az esetben a szellőzőgép hővisszanyerőjét egy megkerülő ággal kikerüljük (vagy a berendezés tartalmazza, vagy külön ki kell építeni), ezáltal a befújt előhűtött levegő nem veszi át az elszívott elhasznált levegő hőjét. Az előhűtés megoldható levegő-talaj hőcserélővel, illetve sóoldatos-levegő hőcserélővel is. Mindkét esetben a hidegebb hőmérsékletű talajban fektetett vezeték adja át a hőt a talajnak, ezzel hűtve le a külső befúvásra szánt frisslevegőt.

Ezzel a megoldással a folyamatos nyári nappali szellőzés (hűtés) is megoldható.

Abban az esetben, ha nem épül ki az előbb említett két talajhőcserélős rendszer egyike sem, akkor a központi szellőztető berendezés csak éjszakai szellőztetésre használható nyáron, mivel a nappali használatkor a kinti meleg levegőt fújnánk be az éjszaka lehűtött épületbe (amivel csak elősegítjük az elkerülendő felmelegedést).

A nyári és téli levegő hőmérsékletek alakulását az alábbi ábra szemlélteti: (forrás: Maico Hungária Kft.):

 Passzívházak hűtése

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>