Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Ismerkedjünk meg a pellettel

pellet1Mi is az a pellet?

A pelletálás egy régóta ismert eljárás, melynek során az alapanyagot kötőanyag hozzáadása nélkül, nagy nyomáson kis rudakká préselik, ami maga a pellet. A tömörítési eljárás előnye, hogy tiszta, jól kezelhető, csomagolható és gazdaságosan szállítható anyagot eredményez.

A minősített fapellet jellemzői:

– 2 – 6 cm hosszú, 6 mm átmérőjű kis henger;
- természetes alapanyagokból készül;
– nedvességtartalma alacsony, ezért sokkal jobb a hatásfoka, mint a tűzifáé;
- egyáltalán nem tartalmaz kötőanyagot (ragasztó, stb.);
– nagy a fűtőértéke, kb.: 18 – 22 MJ/kg (4900 – 5800 Kcal/kg)
– hamutartalma 0,6 – 1,8 %, környezetbarát, kiskertekben tápanyagként
hasznosítható;
- füstje környezetre káros anyagot nem tartalmaz;
– EU besorolás szerint megújuló, zöld energiának számít.

Milyen a jó pellet?

Magyarországon sorra alakulnak a nagy pellet üzemek, illetve a környező országokból érkezik be sok forgalmazóhoz a pellet.
A jó pellet kiválasztásánál ne az ár legyen a fő szempont, mert egy rosszul megválasztott pellet minőséggel akár tönkre is tehetjük az új pelletkandallónkat. A legjobb választás a keményfa pellet, mert annak sokkal magasabb a fűtőértéke, mint a puha fáé, igaz a puhafa olcsóbb, de mennyiségben többet használunk el belőle; tehát ugyanott vagyunk.

A jó minőségű pellet felülete sima, fényes – mintha lakkozva lenne – hosszirányú repedésektől mentes, az ilyen felületű pellet nagy valószínűséggel megfelelő tömörségű, morzsalékolódása is megfelelő.
Egy egyszerű törésteszttel is következtethetünk a pellet megfelelő tömörségére; válasszunk ki pár darab pelletet a halmazból és törjük ketté őket.
– ha nehezen, roppanva törnek éles törésvonalat hagyva, az a megfelelő tömörség jele;
– ha a pellet kézzel elmorzsolható, inkább reped, mint törik, akkor biztosan nem jó minőségű, nem megfelelő a sűrűsége.

pellet2A szemrevételezéses eljárás is segíthet, ha a csomagolás átlátszó, megvizsgáljuk a zsák alján található morzsalék mennyiségét, ha nagy mennyiségben van jelen az azt mutatja, hogy a gyártási technológia, illetve az alapanyag nem volt megfelelő. Érdemes a méreteloszlásra is odafigyelni, ha sok apró is van a halmazban, az szintén a nem megfelelő minőségre utal.
Amennyiben szürkés foltokat látunk a pellet felületén, az az alapanyag nem megfelelő tárolására, és ennek következtében megkezdődött káros biológiai folyamatokra (gombásodás) utalnak, melyek jelentős minőségromláshoz vezethetnek.

A fapellet a kereskedelmi forgalomban kisebb, könnyen mozgatható zsákokban (15 – 25 kg), illetve nagy ipari zsákokban (750 kg – 1500 kg) található meg. A kis zsákokat általában a kandallók adagolásához használják, míg a nagy zsákokkal a kazánok újratöltéséről gondoskodnak.
Mivel pelletre vonatkozó magyarországi szabvány nem létezik, ezért pellet vásárlásnál figyeljünk a csomagoláson található jelzésekre és a nemzetközi szabványokra, amelyek a következők lehetnek: a svéd SS187120, a német DIN 51731, illetve az osztrák ÖNORM M1735. Amennyiben a pellet csomagolásán nincs feltüntetve semmilyen szabvány, akkor a jó minőségű pellet kiválasztásánál csak a felhasználói tapasztalatokra hagyatkozhatunk, de ez általában sok negatív élmény után vezet eredményre. Azonban szemrevételezéssel nem állapíthatjuk meg, hogy milyen minőségű a pellet, csak konkrét használat után tudunk érdemben ítélkezni. Célszerű az internetes fórumokat böngészni és más pellet felhasználókkal tapasztalatot cserélni, így megkímélhetjük magunkat a felesleges pénzkidobástól és a biztosak lehetünk abban, hogy készülékünkben sem teszünk kárt.

Forgács Nikoletta

http://www.pelletplaza.hu

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>