Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Szigetelt csőátvezetési megoldás – jól és egyszerűen

Szakszerű csőátvezetés – csőáttörés szigetelések

csőátvezetés-csőáttörés szigetelés

HL800.2 iker átvezetés beépítése lángolvasztással

Sajnos a ma készülők között is több azon csőátvezetések száma, melyeknél egyáltalán nem, vagy csak házilag összetákolt átvezető elemeket alkalmaznak. Amikor a kivitelező a közművezetékek környéki pincefal nedvesedés miatt megoldásért a gyártót felkeresi, a tanácsadó érdeklődésére olyan válaszok érkeznek, hogy azért nem használtak szigetelt csőátvezetést a pincefalnál, mert máshol se használtak és nem volt semmi gond, vagy itt nincs talajvíz, vagy itt mindig száraz volt a föld, vagy pedig egyenesen bevallja, hogy túl drága lett volna. Persze arra nem gondoltak, hogy a körülmények változhatnak is és akkor a kártérítés, a garanciális munkálatok költsége sokkal magasabb lesz majd.

Szerencsére a jól előkészített projektek esetében a tervezők gondolnak ezekre az esetekre, és a tervben rögzítik a szigetelt átvezetés típusát. A piacon léteznek elemek az egészen egyszerűtől a borzasztó nehézkes változatokig, elérhetőek silány megoldások, vannak közepes és vannak kiemelkedően jó termékek is. Sokszor azonban a kapható átvezetések robusztusak, alkalmazásuk nehézkes, beépítésük túlságosan időigényes.

A HL Hutterer & Lechner GmbH HL800 átvezetés sorozata a jó értelemben vett egyszerűségével, pozitívumaival és elérhető árával egyre több tervezőt és kivitelezőt győzött meg. A HL termékfejlesztői a tapasztalatok, felhasználói jelzések és szabvány követelmények összegyűjtése után bővítették a szigetelt csőátvezetések családját.

HL800 szigetelt csőátvezetések – rövid bemutatás

A HL800 csőátvezetés sorozat tulajdonképpen a boltokban polcról megvehető, szigetelőgallérral ellátott, különböző méretű tömszelencékből áll. Ezek, valamint szükség esetén további egyszerű kiegészítő elemek segítségével 8-160mm tartományban megoldható sima felületű csövek, kábelek szigetelt és nyomástartó tömített átvezetése 6m-es vízoszlopnyomásig.

HL800_alaplap_pfal csőátvezetés-csőáttörés szigetelés

HL800/110 alapelem felhegesztés előtt

A HL újdonságai a sorozatban

A méretsor kiegészült DN40-50 és DN63-75 szigetelőgalléros tömszelencékkel, valamint ezeket az átvezetéseket a hőszivattyús rendszerek igényeire tekintettel iker kialakításban is elkészítették, hogy az előremenő-visszatérő vezetékeket egy helyen, egy galléron vihessük át.

További újdonság, hogy az eddigiekben az átvezető elemeket csak bitumen épületszigetelésnél lehetett alkalmazni, de mostantól a teljes sorozat PVC gallérral is készül. Így az egyre gyakrabban használt PVC épületszigeteléseken történő közműáttörést is megoldhatóvá tették a rendszeren belüli elemekkel.

HL800 szigetelt csőátvezetések – részletes bemutatás

Ezek a HL800 elnevezésű alapelemek alkalmasak sima felületű csövek és kábelek átvezetésére Ø8mm-től DN160-as méretig.

A tömszelence elvű alapelem egy különleges gumikeverékből sütött tömítőelemből, a hozzá hegesztett, modifikált bitumenlemezből, vagy PVC gallérból, illetve egy kúpos menetű műanyag anyából áll. A gumi tömítőelem belső oldalán több ajakos tömítőszoknya található, míg külső oldalára menet készült. Az alapelemek elérhetőek DN40-50, DN63-75, DN110, DN125, DN160 méretekben

A HL800(P)/160 alapelemmel együtt alkalmazandó HL801 betételemmel és további tartozékokkal akár 4db, 8-52mm átmérőjű cső, illetve kábel szigetelt átvezetését oldhatjuk meg. A HL801 kitörhető furatain, a csövek átmérőjének megfelelően kiválasztott tömszelencéket alkalmazva vezethetjük át sima felületű vezetékeinket. A nem alkalmazott áttörési furatok akár több évvel későbbi rendszerbővítéskor is felhasználhatóak. Ilyenkor érdemes a HL801 fel nem használt furatait is előre kitörni és azokat a rendszer elemeiként kapható vakdugókkal lezárni, melyeket a későbbi csőátvezetésekkor könnyen használatba vehetünk.

HL801_szerelés csőáttörés, csőátvezetés szigetelés

Munka a HL800-801 csoportos átvezetéssel

Beépítés, alkalmazás és fontos jellemzők:

A beépítésekor az alapelemet az átmenő furaton átdugott haszoncsőre, egészen a szigetelés síkjáig felhúzzuk. A magfuratba az alapelem egyetlen alkatrészét sem kell beépíteni, csak a szigetelőgallért kell az épületszigeteléshez kötni bitumen esetében lángolvasztással, PVC esetében forrólevegős hegesztéssel. A kúpos menetű műanyag anya kézi erővel történő meghúzása következtében a lágygumi tömítő ajkak rászorulnak a cső palástjára. Az így létrejött rugalmas kapcsolat (tömítettség mellett) 10% csőtengely kitérést is tolerál. Ez az elem a talajnedvesség ellen és a talajvíz hidrosztatikai nyomása ellen is védi a pincefalat. A rendszer alkalmazása mindenütt ajánlatos, de különösen fontos belvizes, magas talajvizes területeken, hegyoldalba épített házaknál, mélygarázsoknál, egyéb talajszint alatti műtárgyak csőátvezetéseinél és passzívházaknál.

A rendszer alkalmas sima felületű műanyag, öntöttvas vagy acélcsövek pincefali és alaplapi, valamint szintek közötti födémen történő szigetelt átvezetésére. A felhasznált anyagok hajlékonysága miatt alkalmas falsarkokban vagy alaplemez és pincefal vonala mentén való elhelyezésre is.

HL800_alaplemez_02 csőáttörés szigetelés

HL800/110 az alaplemezen

A rugalmas átvezetés 10% csőtengely kitérést is tolerál és mivel nyomástartó, alkalmas a passzívházak gépészeti átvezetéseinek kialakítására is. A HL800-801 csőáttörés szigetelési rendszer megfelel az EN18195-4 szabvány követelményeinek. Tanúsítvány bizonyítja, hogy 0,6 bar túlnyomás esetén is megvédi az épületet.

A biztos, gazdaságos és gyors alkatrész kiválasztást a HL honlapján megtalálható kalkulátor program segíti.

HL800-801 alkatrész kiválasztó kalkulátor

Műszaki, alkalmazástechnikai tanácsadásért keresse a HL Hutterer & Lechner GmbH műszaki tanácsadóját a megadott elérhetőségeken! (x)

Elérhetőség: 30-5000-434, hl@pr.hu , www.hutterer-lechner.com

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>