Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Passzívházak hőszigetelése „magasfokon”

Táblák rögzítése csavarokkal

A fokozódó energiaárak mindinkább az energiatakarékos épületek irányába fordítja a figyelmet. Ma már ott tartunk, hogy akár a „hagyományos” melegvizes fűtési rendszert teljes egészében nélkülöző épületek is létrehozhatók, sőt számuk Európa szerte mindinkább növekszik. Ezeket az épületeket passzívházaknak nevezzük, melyekben kiemelt szerep hárul az épületek hőszigetelésére. Törekednünk kell a minimális hőveszteségre, a hőhídmentességre és az épület légtömörségére. A téma összetettsége miatt itt csak az épületek tetőinek hőszigetelésével foglalkozunk.

Passzívházak kielégítő tető hőszigeteléséhez poliuretán (PIR) lapokból is 22-24cm szükséges (hővezetési tényező, λ=0,022W/mK), pedig a hagyományos hőszigetelő-anyagoknál 30-40%-al jobb hőszigetelési értékekkel rendelkezik (hagyományos anyagokból 45-55cm-t kellene beépíteni). Passzívházak esetében előnyös olyan szigetelő terméket választani, melynek hőszigetelő hatását sem a külső hőmérséklet, sem a nedvesség kedvezőtlen mértékben nem befolyásolja. A poliuretánnak elhanyagolható mértékben változik a hőszigetelő képessége mind magas hőmérséklet, mind megnövekedett nedvességtartalom hatására, így egész évben biztosítható a megfelelő hővédelem.

Kompakt épületforma jellemző a passzívházakra

Hagyományos szarufák között hőszigetelési kialakítás esetén hőveszteséggel kell szembesülnünk a tető fa tartószerkezete (szarufa) okozta hőhidak miatt. A tetőszerkezetünk fa tartó elemei 8-10-szer rosszabb hőszigetelő hatással rendelkeznek, mint az azok közé behelyezett hőszigetelés, így jelentős hő távozik ezen elemeknél. A hőhidak kellemetlen hatása legjobban szarufák felett fektetett poliuretán hőszigeteléssel kerülhető el. A megoldásnál nem a hagyományos módon a fatartók közé építjük be a hőszigetelést, hanem azok fölé. A teljes tetősíkon egy összefüggő, megszakítások nélküli, homogén hőszigetelő réteg hozható létre, mely burokként veszi körül tetőnket. A poliuretán elemek létrehozásakor még arra is odafigyeltek, hogy a táblák csatlakozási pontjainál (körkörösen nútféderes vagy csaphornyos élek lásd kép) se tudjon hő távozni. A poliuretán elemek mindkét oldalán vékony, alumínium kasírozás található. Ezen réteg nyáron a külső térből érkező napsugárzást veri vissza (elkerülhető a lakótér nyári átmelegedése), míg az alsó oldali fólia a téli, belső fűtött, tér felől elszökő meleg sugaraknak szab gátat és jelentős szerepet játszik a téli fűtési energiaigény további csökkentésében.

A táblák felső oldali alumínium rétegére (gyárilag) egy további fólia kerül felragasztásra, mely a külső térből esetlegesen érkező nedvesség elvezetésére szolgál. Ezen fólia rétegek csatlakoztatása öntapadócsíkokkal történik, a biztos tömítés és vízzárás miatt.

Szarufák feletti hőszigetelésre használt PIR tábla kétoldali alufólia és felső oldali PE-fólia borítással, nútféderes éllel

A tetőt körülölelő hőszigetelés mellett szükség van egy légtömör, párazáró réteg kialakítására, mely meggátolja az esetleges réseken elillanó levegő útját. A fóliák átfednek egymásra és itt is öntapadó ragasztószalagokkal valósul meg a tömítettség. A párazáró fólia a poliuretán táblák alá kerül beépítésre. A tecta-PUR táblák tetejére fektetett ellenléceken keresztülmenő méretezett csavarokkal történik a rögzítés (a csavar áthatol az ellenlécen és a hőszigetelésen, majd a szarufába hatol 4,5-6cm mélyen).

Szarufákra helyezett, teljes tetőt kívülről beborító PIR hőszigetelő táblák

Tetőinek fokozott hőszigetelésén túl számtalan aprónak tűnő részletre kell odafigyelnünk, melyek bármelyikének hiányában nem minősíthető passzívháznak épületünk. A Bachl tecta-PUR termékcsalád a poliuretán (PIR) nyújtotta kiváló hőszigetelő-képesség mellett átgondolt minden részletre kiterjedő komplex megoldást tesz lehetővé, mely még passzívházak tetőihez is megfelelő és hőhídmentes hőszigetelést kínál.

Szarufák feletti hőszigeteléssel együtt járó esztétikus, látszó, belső fa tetőszerkezet

A szarufák feletti hőszigetelés további előnye a látszó belső tetőszerkezet, mely a fa elemek természetes, egyedi látványát kínálja.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

1 hozzászólás Passzívházak hőszigetelése „magasfokon”

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>