Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Minősített passzívház építésének folyamata 3.rész: Víz- és hőszigetelés

 

Miután elkészült az épületszerkezet és megbizonyosodtunk arról, hogy az épület megfelelően légtömör lett, következhetett a falak, illetve a tető víz- és hőszigetelése.

A lapostetők szigetelésére a mai technológiák mellett többféle lehetőség is van. Készülhetnek egyenes, vagy fordított rétegrenddel, ill. DUO tetőként.

A passzívházaknál a lapostetők szigetelésénél azt a rétegrendi megoldást kell választani, ahol a hőszigetelést védjük a csapadéktól, vagyis a hőszigetelő réteg fölé kerül a csapadékvíz elleni szigetelés, ez az ún.egyenes rétegrendű tető.

A tetőszigetelésnél így először a hőszigetelés került a födémre, lapostető révén a megfelelő lejtésképzésről is gondoskodni kellett a vízelvezetéshez. A lejtésképzést a lejtésbe szabott hőszigetelő táblák biztosítják.

A passzívházaknál a hőszigetelő réteg vastagságának növelése nem jelent jelentősebb  szerkezeti változást, de a részletmegoldások új szemléletet kívánnak meg.

Példaként említve a külső vízelvezetésnél a vízköpők csomóponti részleteinél olyan megoldást alkalmazni, ahol a kivezető cső alatt is megfelelő mennyiségű hőszigetelés kerül a födémre. A hőszigetelés folytonosságát természetesen az attika kiképzésénél is meg kell adni. Itt is más a részletmegoldás, mint az eddig megszokott, biztosítani kell egy megnövelt hőszigetelő réteg vastagságot az attika lefedésénél is. 

A vízszigetelés jó minőségű kivitelezéséről elárasztással lehet megbizonyosodni.

A belső térben  bitumenes vastagszigetelés készült a megfelelő kellősítés után.

Homlokzati hőszigetelés

A homlokzati hőszigetelés elkezdése előtt számba kell venni, mit szeretnénk majd a homlokzatra erősíteni (például, korlátok, lámpadobozok, esőcsatorna elemek). Többféle lehetőség kínálkozik a hőhídmentes rögzítésre.

A fémkorlátok homlokzatra történő rögzítéséhez például Purenit kockát használhatunk. Ez az anyag megmunkálás szempontjából a fához hasonló tartós és erős anyag, alkalmazása megakadályozza,   hogy a fémkorlát közvetlenül a fallal érintkezzen – ezzel elkerülve a jelentős pontszerű hőhídhatást.

A lámpák rögzítéséről szintén a homlokzati hőszigetelés előtt kell gondoskodni. Speciális, műanyagból készült rögzítődobozok kerültek a falra, amelyek megakadályozzák, hogy közvetlen kacsolat legyen a falszerkezet, és a külső homlokzaton megjelenő fém lámpatestek, illetve rögzítőcsavarok között.

Érdemes gondolni előre a függőleges esőcsatorna rögzítésére is. A tényleges rögzítés a homlokzati hőszigetelésre kerül majd polisztirol spiráldübelek segítségével, amelyek általában néhány kilogrammos teherbírással rendelkeznek, így méretezve, alkalmasak az esőcsatorna rögzítésére.

Külső lámpák rögzítéséhez alkalmas doboz, illetve  polisztirol dübel csatornarögzítéshez.

A termikus burkon belüli főépület és a garázs szerkezete független egymástól. A főépületre 30 cm vastag grafitos polisztirol szigetelés került, a lábazat pedig zártcellás XPS szigetelést kapott.

A 30 cm-es szigetelésvastagság miatt a dübelek megrendelésére mindenképpen előre kell gondolni, mivel valószínűleg nem tartják a kereskedők, mert ritkán keresik. A szegedi passzívház esetében a minősítő javaslatára csak ragasztással rögzítettük a homlokzati szigetelést. (Magasabb épületeknél a szélterhelés miatt ez nem elégséges).

A homlokzati hőszigetelés nagyon fontos része a termikus burok kialakításának, érdemes odafigyelni az apró részletekre, precíz kivitelezésre. Ezzel is biztosítva, hogy az épület hővesztesége minél kisebb legyen.

Legközelebb beszámolunk a gépészeti rendszerről és a befejező munkálatokról.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

4 comments to Minősített passzívház építésének folyamata 3.rész: Víz- és hőszigetelés

  • Szabó Gergely

    Tisztelt PH Magazin!

    Azt szeretném megkérdezni, hogy az említett purenit kockát miként alkalmazták/rögzítették. Mi Porotherm profi téglafalat szigetelünk 20cm grafitos polisztirollal, és szeretném a franciaerkély korlátokat hőhídmentesen kiviteleztetni. Köszönöm!

    • ph-magazin.hu

      Tisztelt Szabó Gergely!
      Azt javasoljuk, hogy kérdésével egy passzívház tervezőhöz forduljon, vagy a puren cég képviselőjétől érdeklődjön.

      ph-magazin szerkesztőség

  • mike.r

    Tisztelt Ph magazin.
    A kérdésem az lenne ,hogy milyen szigeteléssel oldották meg a terasz szigetelését?

    • ph-magazin.hu

      Tisztelt Érdeklődő!

      A lapostetőkre is EPS hőszigetelés került. A garázstetőn van terasz, máshol nincs járható terasz felület a tetőkön. A garázs is EPS hőszigetelést kapott, azzal készült a lejtéstadó réteg. Természetesen, mivel nem a termikus burok része, itt kis vastagságban került hőszigetelés a tetőre.

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>