Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

10 éve gyűjtik a tapasztalatokat a passzívházakról

passzivhaz_elvMit nevezünk passzívháznak?

A több mint 10 éves gyakorlati tapasztalat bizonyítja, hogy az elmúlt években épített és “belakott” passzívházak alapján kialakult passzívház-standard Közép-Európában elfoglalta az őt méltán megillető helyet.

Elégedett építtetők és lakók pozitív visszajelzései valamint a több mint 300 épületen végzett mérések tudományos kiértékelései igazolják, hogy az épületek energiafelhasználását ennek a technológiának az alkalmazásával a hagyományossal szemben több, mint 75%-kal lehet csökkenteni.

Passzívháznak nevezzük azt az épületet, amelynél a napenergiát, a belső hőforrásokból származó energiákat és a visszanyert energiákat úgy hasznosítjuk, hogy az épületben külön aktív fűtő rendszerre nincs feltétlen szükség a kellemes hőérzet biztosítására. A passzívház az alacsony energiaigényű házak továbbfejlesztett változata. A jelenleg érvényes szabvánnyal való összehasonlításban a passzívház 80%-kal kevesebb fűtési energiát igényel. A passzívház éves fűtési hőenergiaigénye négyzetméterenként kevesebb, mint 15 kWh.

Ezt a fantasztikus megtakarítást a következő két alapelvnek a betartásával lehet elérni:

Kerülni kell a hőveszteséget és a rendekezésre álló hőnyereséget fel kell használni.
Ily módon a meleg az épületben marad.
Jól szigetelt épületburok esetén, melynél 25…40 cm szigetelést és háromszoros hővédő üvegezésű ablakokat használnak, el lehet érni, hogy az épület meleg maradjon. Az épület frisslevegő ellátásáról egy hővisszanyeréses komfort-szellőztető berendezés gondoskodik. Az elszívott rossz levegő hőmennyiségének több mint 80%-át a hőcserélő átadja a beszívott friss levegőnek. Így pl. a 0 °C-os külső hőmérsékletű beszívott friss levegőt a 20 °C-os elszívott meleg levegő legalább 16°C-ra melegíti fel. A passzívházban lévő por- és pollenmentes levegőt mindenki nagyra értékeli.

A nap ingyen melegít. A passzívházban a hőnyereségek az ablakokon keresztül bejövő napsugárzásból, valamint a benntartózkodó személyek és a háztartási készülékek által leadott hőmennyiségekből tevődnek össze. Nyáron árnyékoló eszközök, pl. balkon vagy redőny akadályozzák meg az épület túlmelegedését. A hideg téli hónapokban a komfort- szellőztető berendezés gondoskodik a beszívott friss levegő előmelegítéséről, ily módon nincs feltétlen szükség különálló fűtésihő elosztó rendszerre.

Forrás: Passivhaus Institut

Forrás: Passivhaus Institut

A passzívház energiát és pénzt takarít meg! Átlagos jövedelmű családok részére is megfizethető egy passzívház? Igen, mivel a passzívháznál kiválló szigetelésből, a különleges ablakokból, a szellőztető berendezésből és a szigetelésből adódó többletköltségek egy részére felvehető állami támogatás.

Forrás: Passivhaus Institut

Forrás: Passivhaus Institut

A passzívházban elért komfort a bentlakók megelégedésére szolgál. Annak ellenére, hogy a passzívházzal energiát és fűtési költséget takaríthatunk meg, a lakás komfortján nem kell a jó szigetelés következtében takarékoskodni. A passzívházban lakók annak komfortfokozatát igen nagyra értékelik.
A jó hőszigetelés következtében a helységek határoló felületei azonos hőmérsékletűek; ez érvényes a hideg külső falak belsõ felületeire is. Ez idézi elő az épületben a kellemes hőérzetet. A hálóhelyiségekben éjjel sem rossz a levegő és nem azért, mert a zaj vagy a fagy miatt nem lehet az ablakokat nyitva tartani, hanem mert a komfort-szellőztető rendszer következtében a levegő állandóan friss és kellemes marad.

Németországban, Ausztriában és Svájcban már több mint 7000 passzívház létesült.

A passzívházakban az a különleges, hogy azok építési módja nem speciális. Léteznek monolitikus-, fa-, vagy vegyes építésű passzívházak. Ezen túlmenően a passzívház-standard a nem lakáscélú épületeknél is teret nyert. Iskolák, óvodák, igazgatási és termelő egységek épületei is, sőt szálloda is készült már a passzívház-standard szerint.

Szerző: Sariri-Baffia Enikő

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás