Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Nosztalgikus üvegházak, üvegházi növények

Üvegházi növények

Talán újra reneszánszát élhetik az üvegházak az energiatudatos építészetben. Az energetikai szempontból jól megtervezett épületek már önmagában is jó napenergia hasznosító rendszerek. A továbblépés egyik lehetősége az épülethez csatlakoztatott, általában kiegészítő funkciójú, zárt, üvegezett terek (veranda, üvegház) építése.

Egy kis rövid összefoglaló, miért jó az üvegház energetikailag:

Az üvegházba bejutott és itt elnyelt energiát tárolhatjuk, és továbbítjuk a mögöttes szerkezeteknek. Az energia tárolásához rásegíthetünk kavicságy, kőágy, vagy akár saját kivitelezésben készült vízzel teli hordók elhelyezésével is.

Az üvegházban tárolt hőenergia részben a határoló szerkezetek hővezetésével, részben a szellőző levegő közvetítésével jut át a határoló helyiségbe.

Nyáron a csatlakozó üvegezett tér és az épület túlmelegedése ellen az üvegfelületek éjszakai megnyitásával, árnyékolók alkalmazásával, valamint növények telepítésével célszerű védekezni.

üvegház növények

A 30 – 40-es éveikben járó építtetőknek előjönnek emlékeikben nagymamáik verandás háza. A falusi házaknál gyakori megoldás volt üvegezett veranda kialakítása.

Mindannyian szeretnénk becsempészni életünkbe a beivódott gyerekkori kedves emlékeket, hangulatokat. Talán ez is segíti majd az energetikai szempontból is hasznos üvegházak, verandák újbóli elterjedését.

( ph-magazin.hu)

üvegházi növények

Milyen növényeket telepíthetünk az üvegházakba, télikertekbe, verandára?

Miután házunkban télikertet alakítottunk ki, következhet a növények kiválasztása.  Többféle hangulatú térrészt választhatunk attól függően, hogy mire szeretnénk használni a télikertet. Ezután következhet a domináns növények kiválasztása. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy igyekezzünk azonos élőhelyről származó növényeket telepíteni az egységesebb kép érdekében.

Dézsás növények

Téli időszakban fagyérzékeny dézsás növényeinket tárolhatjuk itt. E fajok az 5oC körüli hőmérsékletet kedvelik. Mediterrán hangulatot a megfelelő fonott bútorok mellett az alábbi növényekkel varázsolhatunk otthonunkba:

– Babér (Laurus nobilis)

– Gránátalma (Punica granatum)

– Leánder (Nerium oleander)

– Citromfa (Citrus limon)

– Rozmaring (Rosmarinus officinalis)

– Mirtusz (Myrtus communis)

– Édes füge (Ficus carica)

A felsorolt növények között találunk egzotikus gyümölcsöket is. Ezek a fák és cserjék csak akkor hoznak termést, ha beszemezzük őket (kétlaki növények), ám anélkül is látványos elemei lehetnek kertünknek.

Pálmák

A különböző pálmafajok is kiválóan társíthatók ebbe a környezetbe. Segítségükkel „esőerdővé” változtathatjuk házunk egy szegletét.

Ezek a növények a 10-20oC közötti hőmérsékletet, a mérsékelt klímát kedvelik.

– kenderbanán (Musa basijoo)

– Főnix pálma (Phoenix canariensis)

– Cikász fajok

– legyezőpálma  (Livistona chinensis)

– Washingtónia pálma (Washingtonia filifera)

– Chamaerops humilis

A kísérő

A domináns, úgynevezett szoliter növények kiválasztása után, fontos a megfelelő kísérő növények kiválasztása. Erre a célra használhatunk orchideákat, valamint páfrányokat is, amennyiben a télikert klímája ezt megengedi. Ezen kívül jó szolgálatot tehetnek a kúszó szobanövények is.

Homonyik Dóra tájrendező és kertépítő mérnök hallgató

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás