Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Hogyan válasszunk passzívház ablakot? 1.rész- Keret

 Mit kell tudni a passzívház ablak keret felépítéséről?ablak passzív ház

A passzívházaknál nagyon fontos szerepet játszanak a nyílászárók. Cikksorozatunkban szeretnénk segítséget nyújtani, milyen szempontokat figyelembe véve hozzunk döntést a választásnál.

ablak

Az U értékeket sok helyen a nyílászáró forgalmazók csak az üvegre adják meg. Pedig nagyon fontos szempont a vásárlásnál a többi szerkezetre vonatkozó igazolt hőtechnikai értékek megismerése. Azért kell hangsúlyozni, hogy igazolt értékeket kell a különböző árajánlatokban összehasonlítani, mert csak azt a gyártót lehet komolyan venni, ahol bevizsgálták a nyílászáró szerkezeteit, tokot, távtartót, valamint a beépített üveget is.

A minősítő papírok megadják a teljes szerkezetre vonatkozó U értéket. Ez az ún. Uw érték. Emellett információt kapunk a tok szerkezet U értékéről (Uf), az üveg U értékéről ( Ug),  az üveg naptényező értékéről (g ), valamint a távtartó hőtechnikai értékéről (ψ).

Hangsúlyozni kell a passzívház ablakok helyes beépítésének fontosságát is a szerkezet hőtechnikai értékei mellett. Hiszen hiába vesszük meg a jó minőségű passzívház ablakokat, ha a beépítésnél nagy hőhidak keletkeznek.

A passzívház ablak jellemző hőtechnikai értékei:

Az ablak tokszerkezete a passzívház esetében a többi szerkezetet figyelembe véve a leggyengébb láncszem. Míg a falnál, tetőnél, padlónál  U= 0,15 W/m2K értéket kell elérnünk, addig a nyílászáró szerkezeteknél az előírt érték Uw= 0,8 W/m2K.

A passzívházak energetikai értékét igazoló PHPP számításnál nemcsak a teljes passzívház ablakra vonatkozó Uw értéket kell megadni, a fent említett Uf, Ug, g, és ψ értékeket, valamint a beépítésre vonatkozó ψ értéket is.

A szerkezetek hőtechnikai jellemzőit szeretnénk részletesebben bemutatni. Ebben a cikkünkben a tok szerkezet kiválasztásához nyújtunk segítséget.

Mitől függ a tok szerkezet hőszigetelő képessége?

  • Beépítési mélység (keret vastagsága) – a beépítési mélység növelésével arányban javul a szigetelőképesség. A mai legnagyobb beépítési mélység mind a műanyag, mind a fa/hab/alumínium ablakoknál kb.: 100 mm
  • Anyag – bár a műanyag, illetve a profil kamráiba zárt levegő, valamint a fa mint keret alapanyag jó hőszigetelő tulajdonsággal rendelkezik, a különleges elvárások teljesítéséhez mindkét alapanyagnál tovább kell javítani a hőszigetelő képességet, és ezt a szigetelő habbal való összeépítéssel érik el.
  • Acél merevítés – az elvárt stabilitás megteremtéséhez a műanyag ablakoknál szükséges acél merevítés jó hővezetése miatt ronthatja a keret szigetelő képességét. Ennek kiváltásával a szigetelés javul. Műanyag ablakok esetén ezt oldja meg az üveg profilba ragasztása, az ún Internorm Fix-O Round rendszer.
  • A kamrák száma – olyan jellemző, melyet csak a beépítési mélységgel együtt érdemes vizsgálni. Sokan azzal érvelnek termékük mellett, hogy több kamrás a profiljuk, miközben a beépítési mélység nem növekszik. Így ez nem feltétlenül jelent javulást a hőszigetelésben, sőt…
  • Tömítések száma – a mai legkorszerűbb termékek 3-szoros, megszakításmentesen megoldott, különböző anyagokból készült gumiszigeteléssel rendelkeznek. Ahhoz, hogy a háromszoros tömítés mindegyik szintje szigeteljen is (hozzá nyomódjon az ütköző felülethez), de emellett az ablak átlagos erővel zárható és nyitható maradjon rendkívüli precizitásra van szükség a nyílászárók gyártásakor.
  • A jelenlegi csúcs-technológiát mind a műanyag, mind a fa ablak profiloknál a szendvics szerkezet jelenti, ahol a profilra kemény szigetelő hab kerül, erre pedig az időjárás viszontagságai ellen védő alumínium profil.

A tok U- értéke ezeknek megfelelően a jobb megoldásoknál pl. Uf= 0,7-0,9 W/m2K lehet.

Hazai forgalmazók közül példaként említhetjük az Internorm céget, amely 6-szoros passzívház minősítésével rendelkezik. www.internorm.hu

A független „Darmstadti Dr. Wolfgang Feist Passzívház Intézet” irányelveket határoz meg, és a termékeket egységes szempontok alapján értékeli. A minősített termékek viselhetik a „Passzívház alkotóelem” címet, és garantáltan kiváló energetikai tulajdonságokkal bírnak. A minősített termékek alkalmazása már az előkészítés során megkönnyíti a tervezők dolgát, és hozzájárul a passzívház követelmények maradéktalan teljesítéséhez.

Internorm »

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás