Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Passzívház vagy fenntartható ház? Minősítés angol módra

Cub House fotó: Peter White, BRE

Európa legtöbb országában a német Passzívház Intézet passzívházakra vonatkozó szabványát tekintik mértékadónak a környezettudatos építési megoldások kapcsán, Nagy-Britanniában azonban más minősítési rendszer alapján értékelik az épületeket.

A házakat a CSH (Code of Sustainable Homes), vagyis a fenntartható otthonokra  előírt szempontrendszer alapján minősítik.

Ez a többszintű értékelési rendszer  a fenntarthatóságot helyezi előtérbe, így az energetika mellett az épület környezetre gyakorolt hatását is értékeli. A megszerezhető pontszám 1-6-ig terjedhet és számos részterület vizsgálata alapján adható.  Vizsgálják az épület energiafelhasználását, a szén-dioxid kibocsátást, a kinti és benti vízfelhasználást, a hulladékkezelést, a környezetszennyezést, a csapadékkezelést, de még magának az építkezésnek az ökológiai lábnyomát is, így például plusz pontokat jelenthet a komposztáló vagy esővíztároló megléte, illetve a nagyüzemi technológiával, sorozatgyártás keretében előállított építőanyag is.

A London melletti BRE Innovációs Park lehetőséget ad arra, hogy az oda látogató szakemberek, diákok bepillanthassanak a jövő fenntartható otthonaiba és közösségi épületeibe és megismerkedhessenek a fenntartható építészethez kapcsolódó technológiákkal, építőanyagokkal.

BRE Innovációs Park fotó: Peter White, BRE

A park bemutat nyolc fenntartható házat, a jövő egészségközpontját, egy felújított Viktoriánus házat és több mint 400 építészeti és technológiai újítást. Emellett megtekinthetőek a modern közösségi tájépítészet megvalósult példái is, amelyeknek természetesen része a tervezett hulladékkezelés, energia-, és vízgazdálkodás.

Néhány példa a parkban megtalálható épületek közül:

A Látogatóközpont épülete maga is jó példa egy meglévő épület fenntartható módon történő felújításának és bővítésének. A fenntartható módon megtervezett és felépített szerkezeten kívül alacsony energiaigényű világítás és fűtés, valamint esővízhasznosító rendszer jellemzi. Itt tájékozódhatnak a parkba látogatók a területen megtalálható épületekről, a felhasznált innovatív technológiákról és anyagokról.

A Park első épülete a Barrat Green House volt, amely 2007-ben megnyerte a Mail on Sunday lap “A jövő otthona” pályázatát. A versenyen indulók pályázatát nem csak a design, hanem a fenntarthatóság, a nagy tömegben való előállíthatóság szempontjából is értékelték.  Az épület a CSH szempontrendszer 6-os szintjét éri el.

A Hanson Ecohouse a CSH 4-es szintjét elérő, gyorsan felépíthető, hagyományos építőanyaqgokat innovatív módon alkalmazó, megújuló energiaforrásokat felhasználó épület.

Hanson EcoHouse, Barrat Green House fotó: Peter White BRE

 

A nagy volumenben építők számára nyújthat vonzó lehetőséget a Prince’s House, egyszerűen felépíthető, alacsony energiaigényű, természetes anyagokból épített ház.

Prince’s House fotó: Peter White, BRE

 

A Cub House ultramodern, alacsony energiaigényű moduláris ház többféle méretben, nagyrészben újrahasznosított anyagokból teljesen előregyártva, így a gyártás ideje és a keletkező hulladék is nagymértékben csökkenthető.

Cub House fotó: Peter White, BRE

 

Fejlesztési tervek:

Az Innovációs Park terveinek egyik legfontosabb eleme megfizethető passzívház építése a parkban, melynek tervezésére pályázatot hirdettek a 2011. október végén Londonban tartott Passzívház Konferencián.

A pályázat célja két – lehetőleg helyileg, kevés energiát felhasználva előállított vagy újrahasznosított alapanyagokból – passzívház követelmények szerint épített, majd minősített épület tervezése. Mindkét épület ikerházként épül majd meg a jelenlegi Látogatóközpont parkolójának területén. Az elképzelések szerint az egyik épület félkész állapotban marad, hogy a parkba látogatók tanulmányozhassák az építés folyamatát is.

A jövőbeli tervek között szerepel többek között a teljes park szén-dioxid semlegessé tétele az elkövetkező két évben. Ehhez meg kell határozni a park teljes energiaszükségletét és meg kell tervezni, majd piaci szereplőkkel meg kell valósítani a szén-dioxid semlegességhez szükséges energiatermelést. A park házai közül hatban most is folyamatosan mérik és elemzik a gáz- és villanyfogyasztást, ami szintén hozzájárulhat az energiafogyasztás optimalizálásához.

A BRE Innovációs Parkban egy helyen találkozhatnak a látogatók számos olyan megoldással, mely lehetővé teszi azt, hogy az épületek, közösségi terek a lehető legkisebb hatással legyenek környezetükre, miközben a modern élethez szükséges komfortot nyújtják.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>