Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Aktív klímavédelem modernebb ablakokkal

Az Internorm passzívház ablakok minden évben CO2 milliókat spórolhatnának.

időjárásállomás - AusztriaHómentes telek, iszonyatos hőség már áprilisban, az évszázad árvize minden évben. A klímaváltozattal kapcsolatban még a legszkeptikusabbak szemét is drasztikus módon felnyitották az utóbbi években. Ez a fenyegető helyzet azonban egyszerre lehetőség is a vállalkozók számára. Az építkezés tekintetében megtett intézkedések, mint például a passzívházban alkalmazható ablakok, nemcsak jelentősen csökkenthetik az éves CO2 kibocsátást, hanem rendkívül gazdaságosak is. Ez a konklúziója a McKinsey vállalati tanácsadó egyik új tanulmányának. A számos, alacsony energiafelhasználású és passzívházban alkalmazható ablakcsaládot kínáló Internorm, a vezető európai ablakgyártó, az elsődleges választás, ha arról van szó, hogy „ne fűtsük ki a pénzt az ablakon“. A vállalat így aktívan hozzájárul a klímavédelemhez, és bővíti egyidejűleg piaci lehetőségeit. „Ebből a szempontból Ausztria nemzetközileg is kivételes helyzetben van. Egyes osztrák vállalatok, mint az Internorm, vezetők ezen a területen, és profitálhatnak ebből“ – mondja Christian Klinger, az Internorm ügyvezetője.

Az energiafelhasználás csökkentése már a kezdetektől

A klímavédelem tekintetében sürgősen tenni kell valamit, mondja Klinger úr,  „A tanulmányok azt mutatják, hogy a két fokos hőmérsékletemelkedés még nagyobb gazdasági károk nélkül elviselhető, aztán azonban kritikus lesz a helyzet. A helyzet fenyegető, de nem reménytelen.“ Abban mindenki egyetért, hogy a klímaváltozásért elsősorban a világ szintű CO2-kibocsátás a felelős.

Az energiafelhasználást kezdetektől redukáló intézkedések csökkentik az emissziót a leghatékonyabban és egyben a leggazdaságosabban is. A McKinsey vállalati tanácsadó egyik tanulmánya is ezen a véleményen van a klímavédelemmel kapcsolatban: a magenergiát és szélenergiát felhasználó, az erdőtelepítésre vagy a CO2 eltárolására alapozó módszerek, ahol a CO2-t utólag bontják le, további költségekkel járnak. Az energiafelhasználást már a kezdetektől csökkentő módszereknél azonban, mint például a bioüzemanyag vagy a napenergiával előállított melegvíz, nyereség marad. A McKinsey tanulmánya szerint a gazdaságos klímavédelem egyértelmű éllovasa a hatékony hőszigetelés. A megtakarított CO2 minden tonnája után 150 euró nyereség marad.

A tonnaszámnyi CO2 megtakarítás lehetséges

ablak-25-30Ez a felismerés még érdekesebbé válik, ha megnézzük, honnan származik a CO2 kibocsátás. Körülbelül egyharmadáért az ismert „bűnösök“, az ipar és a forgalom a felelős, közel 40 százaléka azonban a rosszul szigetelt épületek miatt keletkezik.

Mivel egy ház melegének 25-30 százaléka az ablakoknál távozik, és így nagyobb fűtési és hűtési igény keletkezik, ezért modern ablakok alkalmazásával minden évben több tonna CO2 lenne megtakarítható. Christian Klinger szerint: „Ha egy átlagos, 20 ablakos házban a 25 éves ablakokat passzívház ablakokra cserélnék, akkor ez a ház pont két tonna CO2-t takarítana meg nekünk évente. A régi, egyrétegű üvegezéssel rendelkező ablakok cseréje esetén, melyek még ennél is rosszabban szigetelnek, a megtakarítás már öt tonnára rúgna.“ További példa, ha Ausztriában minden ablak, azaz kb. 60 millió ablak passzívház színvonalú lenne, akkor Ausztria egész éves CO2 kibocsátása több mint 5,7 millió tonnával, azaz több mint 6 százalékkal csökkenne. „Sarkított megfogalmazásban tehát, ha további intézkedésekkel is számolunk, mint a falak és a tető szigetelése stb., akkor a Kiotói Egyezményben megfogalmazott cél, a 20 százalékos CO2 csökkentés egyedül az épületek energiafelhasználásának csökkentésével elérhető lenne“ – véli Christian Klinger.

Lehetőségek az innovatív vállalatok számára

Ezért foglal állást az Internorm kifejezetten a passzívház ablakok mellett, hiszen az Internom európai szinten az egyetlen ablakgyártó, aki nyolc, a Darmstadti Dr. Feist Passzívház Intézet által kiadott passzívház tanúsítvánnyal rendelkezik. A kiváló hőszigetelésű fa-alu ablakok terén az Internom egyértelmű piacvezető Ausztriában és Európában.

Ez a fejlődés alátámasztja, hogy a hatékony hőszigetelésben legalább annyi gazdasági, mint klímavédelmi potenciál rejlik. Az Internorm által értékesített ablakok 50 százaléka kifejezetten alkalmas az alacsony energiafelhasználású és passzívházakban történő felhasználásra. Az egyre növekvő ablak- és felújítási piacon itt még kihasználatlan lehetőségek rejlenek.

Potenciál a gyakorlatban

solanovaA fent említett példák nemcsak száraz teóriák, mert az Internorm már a gyakorlatban is igazolta a hatékony hőszigetelésben rejlő óriási klímavédelmi potenciált. Klinger úr itt a Solanova projektre utal, melynek keretében az Internom más vállalatokkal együttműködve egy régi, magyarországi panelházat modern, passzívház ablakokkal és új hőszigeteléssel látott el. A felújítás előtt az energiafelhasználás 220 kilowattóra volt évente és négyzetméterenként. A felújítás után a mért felhasználási érték 20 kilowattóra lett évente és négyzetméterenként! „És ez nem csillagászati összegre rúgó, luxusfelújítás volt“ – hangsúlyozza az Internorm ügyvezetője – “a projekt egyik fontos feltétele volt, hogy a felújítás gazdaságos legyen.“

Internorm – Biztos befektetés!

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>