Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Kísérlet- milyen házakban élünk majd a jövőben

dán aktív ház

Home for Life- a jövőbe mutató kísérlet

6 kisérleti házat építenek fel. A klímasemleges épületeket használat közben fogjuk tesztelni 2020-ig.

A Model Home 2020 elnevezésű kezdeményezés során a VELUX Cégcsoport több partner közreműködésével hat teljes, a fenntartható építkezés jegyében készülő házat épít fel Európában. A projekt révén több ismeretet szerezhetünk a fenntartható építészetről, mint fogalomról, de arról is, hogy termékeink a jövő otthonai tekintetében milyen szerepet játszhatnak.

dán aktív ház

Kísérleti ház- dán aktív ház

A hat kísérlet teljesen különbözik egymástól, viszont mindegyik az úgynevezett Aktív Ház alapelvei szerint készül. Ez dióhéjban azt jelenti, hogy az épületekben a teljes energiafelhasználás és az életminőség – azaz a beltéri klíma, a napfény és a szellőzés – egyensúlya figyelhető meg. Az első két épület már elkészült Dániában, a következő négy pedig Ausztriában, Franciaországban, Németországban és Angliában készül. Minden ház építésekor figyelembe és számításba kell venni annak az országnak az éghajlatából, a kultúrájából és építészetéből adódó különbségeket, ahol az felépül.

Nem hétköznapi ház

Ez alkalommal az elsőként átadott családi házról számolunk be, amely a dániai Århusban épült fel 2009 tavaszán és júliusban már egy harmadik gyermekét váró kétgyermekes család költözött be a házba. Az épület a megvalósítás során a „Home for Life” elnevezést kapta.

A házat úgy tervezték, hogy a napból érkező energia teljes mennyiségét kihasználja

Az „Otthon egy életre” koncepcióját a VELUX Cégcsoport és a VELFAC dolgozta ki az aart arkitekter építészeti és az Esbensen mérnöki tanácsadó céggel együttműködésben. A koncepció egy interdiszciplináris projekt eredménye, amelynek keretén belül az energiafogyasztás, a kényelem és az építészet harmonikus egységet alkot annak érdekében, hogy az otthonokban és azok közvetlen környezetében a lehető legjobb életminőséget biztosíthassuk.

A házat úgy tervezték, hogy a napból érkező energia teljes mennyiségét kihasználja a napkollektorok, napelemek és a szoláris hőnyereség segítségével, technológiája révén pedig automatikusan vezérli a szellőzést és biztosítja a kedvező beltéri klímát. Az ablakokat a nap járásának, az évszakok változásának és a lakók igényeinek megfelelően helyezték el, és a ház minden részét a környezetre gyakorolt hatás aprólékos figyelembevételével alakították ki. A felhasznált anyagok tekintetében is így történt: a közvetlen motiváció a tartósság igénye, az alacsony szén-dioxid-kibocsátás és a karbantartás szükségességének kiküszöbölése volt.

aktív ház belső

Kísérleti aktív ház belső tér

Az épület esetében a cél az, hogy a család szükségleténél több energiát termeljen. Ez azt jelenti, hogy a fennmaradó energiát értékesíteni lehet, amelynek következtében a villanyszámla bevételi forrássá válik. Az elkövetkező évek során bebizonyosodik, hogy a ház valóban az elvárt energiateljesítményt és belső klímát nyújtja-e. Arra is fény derül majd, hogy a házban élő család maga is megtapasztalja-e, hogy ez semmi esetre sem egy hétköznapi ház.

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

1 hozzászólás Kísérlet- milyen házakban élünk majd a jövőben