Passzív ház: Passzívház magazin, Passzívház - Családi ház

Ötvenéves házból az első széndioxid – semleges lakóépület

Felújított aktív házA tervezett hat aktívházból már a negyedik is elkészült a Model Home 2020 program keretében, ezúttal egy felújítás.

A tervezett hat aktívházból már a negyedik is elkészült a Model Home 2020 program keretében, ezúttal egy felújítás.Nem sokkal az osztrák Napfényház átadását követően, elkészült a „Fényaktív Ház” nevet viselő újabb aktívház Németországban. Különlegessége, hogy nem újépítésű házról van szó, hanem felújítás során alakították át egy ikerház egyik felét széndioxid-semlegessé a VELUX Cégcsoport által kezdeményezett Model Home 2020 program alapelveinek megfelelően.

Öt hónap alatt teljesen modernizáltak és kibővítettek egy ötvenéves házat Hamburgban, melynek köszönhetően az nemcsak kitűnően élhető, hanem egyben ideálisan energiahatékony is lett. A Fényaktív Ház (LichtAktiv Haus) az első széndioxid-semleges felújítási projekt a VELUX Cégcsoport által elindított Model Home 2020 kezdeményezésen belül.

aktívház felújított

A korábban szűkös és zárt épületstruktúrát tágas, sok napfényt beengedő terekké alakították át, ahol nagy szerepet kap a természetes szellőzés. A ház felújításának fő célja az volt, hogy az aktívházakra jellemző módon széndioxid-semlegessé tegyék, és minden energiaszükségletet önellátó módon és megújuló energiaforrásokból fedezzenek. Emellett fontos szempont volt annak megmutatása, hogy a jelenleg elérhető építőanyagokból is megvalósíthatók az EU által 2020-ra általánosnak tervezett közel nulla energiafelhasználású épületek.

felújítás metszet

„A Model Home 2020 projekt keretein belül épített aktívházak alapvető működési elve, hogy egyensúlyba kerül az energiatudatos tervezés az egészséges belső klímával és a kényelmes lakókörnyezettel szemben támasztott igényekkel. A projektben több különböző háztípust épít fel a Cégcsoport partnerei segítségével: már létrejött két új családi ház és egy egyetemi épület, a most elkészült negyedik pedig egy teljes körű épületfelújítás, amelyet az aktívház koncepcióelvei szerint valósítottak meg. Még két ház épül a közeljövőben, Franciaországban és Nagy-Britanniában” – mondta el Tornóczky Mónika, a VELUX Magyarország Kft. építésze az új épülethez kapcsolódóan.

A Fényaktív Ház felújítása során a tervezők az egyes lakásrészeket három különböző költségvetés szerint alakították ki, megmutatva azt, hogy ez a jövőbe mutató elképzelés kivitelezhető kisebb, közepes és nagyobb költségvetéssel is. Az eredmény mindegyik esetben ugyanaz: az energiaszükséglet és az élhető környezet megteremtésével kapcsolatos elvárások összhangba kerülnek.

A ház – a projekt valamennyi épületéhez hasonlóan – a következő egy évben nyitva áll az érdeklődők előtt, majd az eredetileg bent lakó család fogja használat közben tesztelni. Ennek eredményeit folyamatosan mérik és értékelik majd, és az így szerzett tapasztalatokat felhasználják az újabb házak építése és a termékfejlesztés során.

Sajtóközlemény

TwitterFacebookGoogle GmailMegosztás

2 comments to Ötvenéves házból az első széndioxid – semleges lakóépület

  • melaak

    Erre való a rekuperátor, ha jól tudom a Németeknél új ház nem kap lakhatási engedélyt, ha nincs beépítve. Vagy csak bizonyos tartományokban? Nem is értem miért hagyták ki az ábrán, hiszen a hővisszanyerős légcsere nemcsak komfortot teremt, hanem jelentős energia megtakarítást is!
    Üdv: Melaak

  • Sajnos a dolognak van egy széséghibája: természetes szellőztetéssel egy nulla CO2 kibocsájtású ház nem, vagy csak igen jelentős – szinte alig realizálható mennyiségű – megújuló energiával lehetséges, mivel a hőveszteség jelentős hányadát a szellőztetés teszi ki. Arról nem is beszélve, hogy egy jól szigetelt, légtömör ház levegőjének minősége egész egyszerűen rossz! A jó levegő minőséghez kb. 0,3-szoros légcsere kell, ami azt jelenti, hogy minden 3 órában az épület teljes térfogatát kitöltő levegőt cserélni kell. Ez alatt az emissziók (szagok) koncentrációja olyan magas, hogy lényegesen rontja a közérzetet. Ennyi szellőztetésre dolgozó ember nem képes, éjszaka pedig senki.

    Ezért rendes hővisszanyeréses szellőztetés nélkül ilyen épületek nem lesznek nagy számban megvalósíthatók, mivel a szagok miatt nem fogják őket a lakók tolerálni.

    A zéró CO2 épület „receptje“: passzívház megújuló energiával fűtve + megújuló áramtermelés a háztartási áram fedezéséhez.

    Sariri-Baffia Enikő
    passzívház minősítő

KÉRJÜK, MONDJA EL VÉLEMÉNYÉT!

  

  

  

A következő HTML tag-ek használata engedélyezett:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>